Sen Ne Güzelsin İstanbul

Türkiye’nin ilk 6 minareli Sultan Ahmet Camii, Sultan 1. Ahmet tarafından inşa edilmiştir. Bu cami İstanbul’un ve Türkiye’nin en önemli ve görkemli yeridir. Camiyi Sultan 1. Ahmet,  “altın minareli” olsun dediği halde sedefkar Mehmet Ağa ona hiç aldırış etmemiş, altın minare yerine camiyi altı minareli inşa etmiştir. 1616 yılında tamamlanan caminin yabancı turistler tarafından ‘Blue Mosque’ olarak tanınmıştır.

Sultan Abdülmecid tarafından yaptırılan Dolmabahçe Sarayı’nın inşaatı, Haziran 1843 tarihinde başlarken çevre duvarlarının tamamlanması ile birlikte 7 Haziran 1856 tarihinde kullanıma açılmış sarayda, Fransız Baroku, Alman Rokokosu, İngiliz Neo Klasizmi, İtalyan Rönesansı karışık bir şekilde uygulanmıştır. Bu sayede Mimari özellikleri açısından belirli bir tarzın sembolü olamamıştır. Ulu Önder Mustafa Kemal, hayata gözlerini bu sarayda kapatmıştır.

iskender lahdi                                       Türkiye’nin en eski müzesi olan İstanbul Arkeoloji Müzesi, Osmanlı imparatorluğu tarafından kurulmuş olup, binden fazla eserle Türk tarihine tanıklık etmektedir.

BÜYÜKADA : Tarihte bir çok dine ev sahipliği yapan İstanbul’un en büyük adasıdır. Adanın önemli eserleri Aya Yorgi Kilisesi ve Manastırı, Ada Müzesi’dir. Günümüzdeki faytonlar Büyükada’nın simgesi olmuştur.

dolmabahce palace

BOĞAZİÇİ KÖPRÜSÜ:  Asya Kıtası ve Avrupa Kıtası’nı birbirine bağlayan, dünyanın en dar geçitli köprüsüdür.Türkiye için önemi çok büyük olan bu köprü, boğazın iki yakasının ulaşımını sağlamaktadır. Etrafındaki denize sıfır yalılar bu köprü sayesinde çok değerlidir.

(Visited 451 times, 1 visits today)