SEN YAPAY ZEKAYI KULLAN YAPAY ZEKA SENİ KULLANMASIN

Yapay zekayı kimin kontrol ettiği o insanın amacına göre değişir. Eğer insanlar bu tip yapay zekalardan ordu gibi bir askeri güç elde etmek istiyorlar ise , bence güçlü devletler bunları yapabilir mesela Amerika gibi , zaten yapay zekalı robotlar üretip çoktan saklarlardı çünkü zamanı geldiğinde kullanılabilsin diye. Lakin siz aynı Elon Musk gibi düşünürseniz hayatı ve teknolojiyi aynı anda ilerletmeye çalışırsanız insanların sizden beklentileri çok daha iyiye gitmeye başlar. Bu tip ilerlemeler tabi ki böyle inovatif düşüncelerle gerçekleşir. İnsanlık bu gücü çoğu zaman pis işlerini yaptırmak için kullanabilir örneğin banka soymak için kendini hiç riske atmayıp insana benzeyen bir robot kullanabilir bu sayede neredeyse hiç yorulmamış olur. Ayrıca yapay zekaların duyguları olmadığı için onlara cinayet işletebilir. Tamda bu yüzden yapay zeka ilerledikçe insanların yapacakları , kötü veya iyi fark etmez , şeylerin bir sınırı kalmıyor. İnsanların ne yapacaklarını kestirmek çok zordur bu yüzden melek yüzlü insanlar bazen şeytan bazen de şeytan yüzlü bir adam melek gibi olabiliyor.

Yapay zekanın iyi tarafları kötü taraflarına daha ağır basıyor çünkü insanlar artık bu yaşadığımız yeryüzünü çok kirletti o yüzden teknoloji ya da yapay zeka gelişecek ki biz yeni yaşanılabilir gezegenler keşfedelim veya yapay zeka sayesinde evrendeki bize en uzak gezegeni bile araştırarak su bulunan ve uygun atmosferik şartları sağlayan gezegeni seçebilir belki bu yeni yaşam yerimizdir. Ek olarak teknolojinin gelişmesiyle insanların siber evrendeki bilgileri sayesinde acil durumlarda yaralanan insan ya da insanlara hemen yardım yapılabilir. Bu sayede can kaybı minimum düzeye düşürülür. Ancak burada farklı bir noktaya değineceğim eğer yapay zekalar aynı zamanda sağlık sektöründe de varsa o zaman insanlar zarar görebilir çünkü her robotun veya yapay zekanın kodları vardır bu kodlar uzaktan erişim ile değiştirilebilir veyahut kodlar komple başka kodlarla değiştirilebilir. Yine yapay zeka insana zarar verebilir hatta sağlık alanında kesici ve delici ekipmanlar olduğu için yaralı kişi ölebilir.

Teknoloji insanlık için büyük bir kaynaktır bu kaynak kimileri için iyi kimileri için ise kötü gelir bu bakış açısıyla ilgili. Elon Musk dediği sözle bir yere kadar insanlar belki onun ürettiği teknolojileri alıp ona karşı veya başka birine karşı kullanabilir. Bütün bu söylediklerimi hepsini tek yerden düşünürsek teknoloji senin onun nasıl kullandığına bağlı onun seni nasıl kullandığına değil.

 

(Visited 46 times, 1 visits today)