SENCE NORMAL Mİ?

Herkesin bildiği üzere şu yıllarda suç oranları bazı ülkeler için artmakta veya azalmaktadır. Peki siz hiç ülke vatandaşlarının bu suçlara verdiği tepkilere ve bu suçları işleyenlere verilen cezalara göz attınız mı? Hadi gelin birlikte göz atalım. Türkiye’nin bazı kesimlerinde 10-14 yaşları arasında kız çocukları evlendiriliyor ve bunlara aileleri razı oluyor. Fakat farklı bir ülkede bu ahlaksız davranışta bulunmaya çalıştığınız anda halk tarafından engelleniyorsunuz. Fark ettiniz mi? Halk tarafından dedim. Çünkü duyarlı ve bilinçli bir toplum olduğunu belirtmek istedim. Cahil toplumlarda insanların yaşadıkları diğer kişileri rahatsız etmemekte. Bunun olması gerektiği düşünülmekte, kader diye sessiz kalınmaktadır. Ancak bilinçli toplumlarda kimse bir diğer kişinin yaşadığı olumsuzluklara sessiz kalmamakta, kendisinin de aynı duruma düşebileceğini düşünmekte, empati kurmakta ve sesini duyurmak için çabalamaktadır. Bizi insan yapan da başkalarını düşünerek yaşamak değil midir?

Türkiye’de hırsızlar insanların geleceğini çaldıklarında çoğu zaman serbest kalırken ya da az bir hapis cezası ile cezalandırılırken Suudi Arabistan’da ise kişi hangi eliyle hırsızlık yaptı ise o eli kesilmektedir. Acaba hangisi daha caydırıcı ya da biri çok hafif bir ceza iken diğeri çok mu ağır?

Belki de toplumların bilinçlenebilmesi için önce empati kurmayı öğrenmeleri gerekiyordur. Peki siz şimdi arada ki farkı gördünüz mü? Sizce bu yapılan davranışlar çok mu normal?

 

(Visited 68 times, 1 visits today)