Sermaye İşleri

Eğer yüklü bir miktarda para elime geçerse paramın çoğunu arsaya ve gayrimenkule yatırırdım. Arsaya para yatırdıktan sonra tabii ki. Eğer elimde para kalırsa nitekim kalacağını var sayıyorum. Geri kalan paramla da beli para birimlerine para yatırırdım mesela bitcoin, dolar, pound ve buna benzer para birimlerine para yatırımında bulunurdum. Öncelikle arsadan bahsedecek olursam artan nüfustan dolayı insanların ihtiyaçları barınmak için evleri çocukların okutmak için okular nüfus artığı için bu nedenden dolayı insanlar arsaya yatırım yapıp arsanın üstüne birçok insanalar için gerekli olan yapıları ortaya çıkarıyorlar. Bunlardan bir kaçı market, alışveriş merkezi, hastane, okul ve benzeri arsanın üstüne ya kendim ya birisine satar yada kiralardım. Bu arsaların sayesinde daha çok kara geçmek için yaptığım evlerin yanına marketler, okullar, hastaneler, yurtlar yapmaya çalışırdım. Fakat önce evlerin yapısına, modernliğine, kullanışlılığına, sağlamlığına dikkat ederdim. Eğer bu etkenlere dikkat edilmez ise kazanacağım kar bir o kadar da az olur. Bunun yanısıra evleri sattığım fiyatta önemli. Bunların dışından hepsinden önemli olan arsanın konumu da önemli. Eğer ki şehirden uzak bir arazide satın alınan arsanın değeri çok uzun sürede artacaktır. Bundan yola çıkarak alıcağımız arsanın şehre olan konumu önem arz eder. Şehir merkezine yakın alınan arsanın değeri kısa sürede değerlenecektir. Bundan dolayı arsanın üzerine yapılacak binaya finansör bulmak daha kısa sürede gerçekleşecektir.

Yazının ilk başlarında bazı para yatırımlarından da bahsetmiştim. Bunlardan dolar ve pound ne olduğunu biliyor olabilirsiniz. Fakat Bitcoin daha farklı bir şey. Bitcoin’i şuan Türkiyede ki bir bankadan satın alamayız fakat TL’yi pound ve dolara dönüştürebiliriz.

Bitcoin:

Kurucusu Japon’dur. Adı ise Satoshi Nakamoto’dur. Bitcoin ise 3 Ocak 2009’da piyasaya sunuldu. Fakat bu para birimi hala hiç bir merkezi bankaya bağlı değil ve tam olarak yasal da değil, fakat yakın bir tarihte olcağı söyleniyor. İşin değişik yanı ise bir kaç ayda değeri 20 kat yükseldi. Şuanda Bitcoin 80.000 ve 70.000 gibi paralar arasında gidip geliyor. Piyasada Bitcoin’e benzer bir sürü para birimi var fakat aralarında en değerlisi şuan Bitcoin. Şu zamanlarda bir çok insan Bitcoin’in aşırı bir şekilde artacağını düşünüyor. Bitcoin piyasada sadece elden ele dolaşmıyor. Bu işinde üreticileri var. Bunlara da Bitcoin Madencileri (Bitcoin Miner) deniyor. Bir çok kişi şuanda zengin oldu ve olmaya da devam ediyor ve Bitcoin saniyede 1000 TL gibi değişimlere uğrayabiliyor.

bitcoin ile ilgili görsel sonucu

(Visited 50 times, 1 visits today)