Sessiz Çığlıklar

Hayvanlar, belki de dünyanın en masum canlıları fakat hiçbir zaman onların bize davrandığı gibi bir muamele görmediler. İnsanlar sadece hayvanları kullanıp işleri bitince ya öldürdüler ya da zaten daha fazla yaşayamayacağını düşünüp öylece bıraktılar. Bu muameleyi hiçbir insan hak etmezken bunları yine canlı olan hayvanlara yaptılar. Bir küçük çocuk bile hayvanlara zarar vermenin yanlış olduğunu bilirken koca koca insanlar bunu anlayamadı.
Hayvanlar birçok alanda kullanıma tabi tutuluyor; et endüstrisi, süt ve süt ürünleri ve daha fazlası varken buna yenisi daha eklendi. “ kürk” endüstrisi, bu yaptıklarımız hiçbiri yetmiyormuş gibi bir de bunu ekledik. Peki bu kürkler nasıl mı yapılıyor? Tabii ki yine çoğu endüstriyel açıdan yapılıyor fakat son günlerimizde popüler olan “spor dalı “ olarak geçen avcılık, kürk sektörüne büyük bir faydası var. Çünkü insanlarımız fabrikalarda yapılan sahte dediğimiz insan yapımı olan kürkleri tercih etmeyip daha “gösterişli” durması adına hayvanlardan yapılanları tercih ediyorlar. Bunlar da Avcılık sektörünün büyümesine sebep oluyor. Ne yapıyor bu avcılar? Hayvanların gereksiz yere öldürüp etlerini, derilerini, kürklerini kullanıyorlar. Peki toplum tarafından buna ne deniliyor? Spor dalı.
Toplumun hayvansever kesimi buna itiraz ederken hâlâ devletler tarafından bu bir spor dalı olarak görülüyor. Bir canlıyı öldürmek nasıl spor dalı olarak sayılabilir? İnsan dahil olmak üzere herhangi bir canlıyı öldürmek spor ise, katiller niye hapishanedeler? Hayvanlar da aynı bizim gibi duygusu olan canlılar. Onları durduk yere öldürmek ne kadar doğru? Bazıları bunu işleri olarak görebilir ancak bazıları ise kuşları, ördekleri, ceylanları sırf eğlence için kullanılıyorlar. Sırf 2 saatlik bir eğlence için o hayvan öldürülüyor ve bunu spor olarak adlandırıyorlar. Eski bir Amerikan ve Kanada futbol koçu ve yazar olan Marv Levy bu durumu çok güzel anlatmış, On iki yaşındayken babamla avlanmaya gittim ve bir kuş vurduk. Orada yatıyordu ve bana bir şey vurdu. Neden bu eğlenceye, bu sabah uyandığımda benim kadar mutlu olan bu yaratığı öldürmek için diyoruz, kulağa bunların hepsi saçma geliyor olabilir, insanlar bunu neden yapıyor diye sorgulanabilir. Ama insanoğlu doğaya aykırı gelen ve zararımıza olan bu şeyleri yapmaya devam ettikçe geleceğimizi düşünemiyorum bile. Sırf gereksiz avlanma yüzünden nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya kalan bir sürü canlı var. Bir adam bir kaplanı öldürmek istediğinde ona spor der; bir kaplan onu öldürmek istediğinde ona gaddarlık der, demiş George Bernard Shaw, avcılık spor değil, cinayettir.

(Visited 25 times, 1 visits today)