Sev, Sevil

Hayatta olmazsa olmaz bazı şeyler vardır ve bu şeylerin karşılığı para pul değildir. Sevgi, emek, mutluluk, aşk,umut…

 

Bu hayatta olmazsa olmaz duyguların en önemlisi sevgidir belki de. Yaşamak için su, yemek, oksijen ne kadar gerekliyse sevgi de bir o kadar gereklidir. Sevgi bir insanın içinde bulunan ve bir insana duyulan en saf, en masum, en güzel, en gerçek duygudur. Hiçbir karşılığı ya da niceliği yoktur. Ölçülmez, sayılmaz. Varsa vardır, yoksa yoktur. Ortada değildir.

 

Her insanın içinde sevgi vardır ve her insanı seven en az bir kişi vardır. Sevgi öğretilmez, içten gelir. İlaç gibidir, derde deva olur. Öğretmen gibidir: Mutlu eder, saygıyı öğretir, değer vermeyi öğretir, birine hayran olmayı öğretir, karşılık beklememeyi öğretir.

 

İnsan sevilerek doğar, sevgiyi öğrenerek büyür ve severek ölür. Yaşadığımız her an sevgi yanımızdadır. Bizi yaşatan şey sevgidir. Dünyayı ayakta tutan şey sevgidir. O kadar kalıcı o kadar temizdir ki koskoca kirlenmiş ve hızla değişen dünyada tek sağlam şey sevgi ve beraberinde getirdikleridir.

 

Sevgi çok güçlü bir bağdır. Öyle güçlüdür ki her kötü şeyi bitirebilir ve iyi olan her şeyin oluşmasına iskelet olabilir. Ne kadar seversen, o kadar sevilirsin. Ne kadar seversen, o kadar güzel bir hayatın olur. Sevgi kurtarır seni, sevmek ve sevilmek iyileştirir insanı.

 

Sevmek sadece bir insanı sevmek değildir. Sevmek doğayı ve yaşamı sevmektir. Her gün gördüğü bir sokak hayvanını sevmektir, vatanı sevmektir, çalışmayı sevmektir, bir şarkıyı sevmektir,çiçekleri, kuşları sevmektir,güneşi sevmektir.  Sevmek herhangi bir varlığa duyulan en güzel duygu biçimidir. Sevmeli insan, sevmeli ki gülümsemeyi öğrensin, sevmeli ki mutlu olabilsin…

 

Sevgi sihir gibidir, güneş gibidir. Sarar karanlığın etrafını, aydınlığa çevirir. Doktorlar reçetelere bunu yazsa saçma buluruz, garipseriz ama doğrudur sevgi her şeyi kurtaracak ve her derde deva bulacak bir ilaçtır.

 

Can dediğimiz şeyi bir gün toprak alacak geriye bizden, yaptıklarımızın izleri ve anılarımız kalacak. Sevgiyle yaptıysak bu izleri çok güzel hatırlanacağız.

 

Sevilmek sevmeyi doğurmaz belki ama sevmek beraberinde sevilmeyi getirir. Karşılıksız sevmek gerek bazen, çıkarlar uğruna değil de sevmek için sevmek,biri seni sevsin diye sevmezsin o kişiyi; her şeyini en önemlisi de kalbini paylaşmak için seversin çünkü sevgi beraberinde güveni de getirir. Kalbini kırmayacağına inanarak kabini sevdiğin kişiye teslim edersin…

 

 

Bazen körü körüne gerçekten sever insan, birileri ona, gözlerine perde inmiş görmüyor olup biteni, dese de farkındadır insan sevdiğinin hatalarını. Hayran olur o kişiye, kusurlarını bilse de kabul eder onu olduğu gibi çünkü sevmek bunu gerektirir. Biz bizi böyle seven bir insan bulduysak onu asla kaybetmemeliyiz çünkü “Hayattaki en güzel şey, tüm kusurlarımızı bilmesine rağmen muhteşem olduğumuzu düşünen birinin olmasıdır.”

 

 

 

 

 

(Visited 128 times, 1 visits today)