Sevgili Atatürk

Seni tüm çocuklar çok seviyor, tabi bende. Eğer sen Samsun’a çıkmasaydın çok kötü şeyler olabilirdi. Mesela kongreler yapılmazdı, savaşı kazanamazdık…Ama sen bunu seçmeyip Samsun’a 1919 ‘da çıktın. Sonrada Amasya, Erzurum ve Sivas ta kongreler düzenleyip Ankara’ya geldin. Oradan savaşı yönettin ve Kurtuluş Savaşı’ nı kazandın. Savaş bittikten sonra TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ ‘ni (TBMM) açtın.

🇹🇷 TBMM’nin açılım tarihi herkesin bildiği gibi 23 NİSAN 1920′ dir. O gün TÜRKİYE’ nin bağımsızlaştığı gündür. Atatürk’te çocukları çok sevdiği için bu günü çocuklara armağan etmiştir. Biz bu bayrama 23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI diyoruz. 29 Ekim 1923′ te cumhuriyet kuruldu. Ama bu kadarda değil Atatürk bunun yanında bir de yenilikler ve devrimler yaptı. Mesela eskiden şapka yerine ” FES” diye bir şey takılıyordu. Ama artık devrimler sayesinde insanlar şapka takabiliyor. Eskiden millet padişahlar ile yönetiliyordu ama artık devrimler sayesinde herkes özgür bir birey.

BEN ATATÜRK’ Ü ÇOK SEVİYORUM. KEŞKE YANIMDA OLABİLSE. ONA HEP SARILIRDIM VE ONA BİR SÜRÜ SORU SORARDIM. BAZI İNSANLAR SENİN ÖLDÜĞÜNE İNANIYOR Ama SEN HALA BİZİM KALBİMİZDE YAŞIYORSUN.❤❤❤

 

(Visited 145 times, 1 visits today)