Sevgili Gelecekteki Ben;

Sana gelecekteki ben diye seslendim ama umarım hayatın benimkine benzemez. Bu mektubu sana yazarken henüz 16 yaşındayım. Sen 16 yaşına gelince de bu mektubu sana vereceğim.

Bu mektubu yazmamın amacı, belki ileride bir gün bana kızarsan, küsersen, neden büyükle böyle dersen 16 yaşındaki seninle yaşıt olan annenin bu mektubunu okuyup beni biraz da olsa anlamanı istemem. Belki o yaştaki Elif’le 16 yaşındaki genç, asi, biraz da deli olan Elif aynı düşüncelere sahip olmayabilir. Bu mektupta seni kızım olarak değil bir arkadaşımmışsın gibi düşünüp senle bütün fikirlerimi, hayatımdaki haksızlıkları, kötülükleri kısacası her şeyi paylaşacağım.

 Her şeyden önce mektubuma özür dileyerek başlamak istiyorum. Çünkü bana her zaman özür dilemek erdemdir diyorlar işin garibi bunun yanında anneler, babalar özür dilemez çocuklar özür diler diyorlar ama yine de ben eğer ileride seni üzecek bir şey yaptıysam şimdiden özür diliyorum kızım.

Umarım seninle ilgilenecek, oynayacak, vakit geçirecek zamanım vardı, seni bakıcıların eline bırakıp sanki kızım değilmişsin de bir görevimmişsin gibi hissettirmiyorumdur sana. Şunu bil ki bu yapacağım en son şey olur çünkü bunun aynısını yaşadım. Arşivlenmiş çocukluk anılarımın arasında geziniyorum da bazen, fark ettim ki hiçbirinde annem yok.

Senin hakkında merak ettiğim o kadar çok şey var ki… Bana benziyor musun acaba, sana güzel bir çocukluk yaşattım mı, nasıl bir ortamda büyüdün yada babanla iyi anlaşabiliyor musun, onunla oturup konuşabiliyor musun, hiç uçurtma uçurdun mu onunla mesela, lunaparka götürüyor mu seni en önemlisi seni gülümsetebiliyor mu?

Sanırım senin hakkında en çok düşündüğüm şey babanla olan ilişkin. Umarım benim babamla olan iletişimim kadar berbat değildir, sana para verip günlük ihtiyaçlarını karşıladığı için kendini baba sanıp, yaptığı şey zerre kadar bir iyilik de olsa senin gözüne sokmuyordur onu. Ama merak etme söz veriyorum benimkine benzemeyecek senin baban. Eğitiminle seni tehdit edip, sana el kaldırmayacak aksine seni dinleyecek, seninle ilgilenecek ben anlamasam bile o anlayacak seni. 

Şu an ikimizde 16 yaşındayız önümüzde daha upuzun seneler var ve umarım annen olan ben hayatının her anını çok güzel bir şekilde geçirmen için elinden geleni yapıyordur, eğer yapmıyorsa ona bu mektubu okut ve yapması gerekeni hatırlat ona.

Söz veriyorum sana benim yaşadığımdan çok daha iyi bir hayat yaşatıp seni çok seveceğim ve bunu hayatının her anında sana çok iyi bir şekilde hissettireceğim.

(Visited 21 times, 1 visits today)