Sevginin Beraberinde İkiz Kitaplar

Bazı insanlar kardeşi olmasını sever bazıları ise kardeşi olmadığından son derece memnundur. Ben ikinci söylediğim kesimdenim fakat bir kardeşim olsaydı farklı olurdu. Bir kardeş demek kendinden bir tane daha olması kadar güzel bir şey. Küçük bir kardeşinin olması zaman zaman ona bakmanın gerekmesi gibi küçük sorumluluklar gerektirebilir. Hatta en çok sevdiğimiz şeyleri bile kendimizi düşünmeden paylaşabilmeyi öğrenmek ve karşılığında yalnız kalmamak demektir. Öbür yandan tek çocuk olmak kişiden kişiye göre duygu değişimine sebep olabilir. Mesela yalnız olmayı seven insanlar kardeşi olmadığından gayet memnunken yalnız kalmaktan hoşlanmayan insanlar kardeşinin veya etraflarında birilerinin olmasını isteyebilirler. Tek çocuk olmak demek hiçbir şeyi paylaşmak zorunda olacağın bir kişinin de olmaması demek öte yandan. Bu nedenle tek çocuklar daha rahat ve huzurlu bir hayat yaşayabilirler.

Kardeşinin olması veya olmaması insanları sadece gündelik hayatta etkilemekle kalmaz aynı anda kişiliklerine, psikolojilerine ve en önemlilerinden biri olan eğitimlerini de etkileyebilir. Okul hayatının stresli bir süreç olduğunu bütün insanlar bilir. Kardeşler arasındaki rekabet de gayet sık görüldüğü için birinin başarısı diğerini de başarılı olmaya teşvik edip onu gaza getirebilir veya biri kötü bir not aldığında sana onu anlatabilecek veya en azından sana destek olabilecek biri olacağı anlamına gelebilir. Tek çocuklar ise diğerleri aksine tek başına çalışmayı veya kötü bir şey yaşadığında kendi başına toparlanmayı bilmek zorundadır. Kardeşlik arkadaşlıktan daha yakın bir ilişki olduğu için arkadaşı olmayan kardeşler birbirleri ile rahat geçinebilirken bunu tek çocuklar yapamaz, yalnız kalmamak için ne olursa olsun arkadaşlara ihtiyaç duyar. Büyük kardeşinin olması yüksek hedefler koyup kendimizi ispatlamaya çalışmamızı, küçük kardeşimizin olması ise onlara yardımcı olup onlara yardım edip eski konuları pekiştirmemize yardımcı olur. Öbür taraftan yaşıt bir kardeşimiz olması ise birbirimizle sürekli yardımlaşarak hep dinç kalmamızı ve motive olmamızı, kardeşimizin altına düşmemek istememizi ve aynı zamanda her probleme ortak olmamızı sağlar. Bir kardeşe sahip olmak neredeyse her şeyi ortak yapabileceğimiz ve zaman kazanabileceğimiz anlamına da gelir. Zor anımızda yanımızda birinin olması güzel bir şey olsa da kardeşler arası kavgalar çok sık olur ve her türden olayı etkileyebilir. Akademik başarımızdan tutup günlük duygu değişimlerimizi ve psikolojimizi etkileyebilir fakat kardeşler arasındaki bu tartışma aynı çatı altında uzun sürmez bu yüzden fazla etkili değildir. Fakat bu kısa sürelik tartışmaların yol açabileceği akademik sorunlar da mümkündür. Bir kardeşinin olması bu iyi yönleri düşünen insanlara göre nimet gibi gelir fakat benim gibi bir kesim kardeşi olmadığından gayet memnundur. Bunun en büyük sebeplerinden biri kendimi daha özgür hissetmem ve paylaşmam gereken malların miktarının daha az olması. Hem tek çocuk olmam aileme daha az yük bindirdiği için daha çok şeyden yararlanabiliyorum ve daha iyi bir okula gidebiliyorum aynı zamanda daha büyük yerler de hedefleyebiliyorum.

Kısaca bir kardeşinin olması sadece başarını değiş her şekilde hayatımızı etkiler, aynı zamanda hayatımızı etkileyen her şeyde eğitimimizi etkileyebilir böylece kardeşlik türüne bağlı olarak başarı konusunda büyük bir unsurdur. Küçük veya büyük bir kardeş aksine bir ikiz daha güzel olabilir diye düşünüyorum. Çünkü ikizlerin birbirlerine kardeş diye değil arkadaş olarak bakması hoşuma gidiyor ve birbirlerini hayatlarında ve okulda birçok açıdan olumlu etkileyebiliyorlar. Tek çocuklar ise öbür yandan daha özgür ve az sorumluluk sahibi olduğu için üstlerinde daha az yük hissettiklerinden daha rahat olabiliyorlar ve buda okul hayatını etkileyen bir unsur, fakat ikinci elden gelen bir yardım kadar etkili olacağını zannetmiyorum.

(Visited 7 times, 1 visits today)