Sevimli Dostlarımız

Hayvanları çok seviyorum. Onlarla ilgili belgesel izlemek, arastirma yapmak ve onlarla zaman geçirmek çok eğlenceli. Birçok  hayvanın bize çeşit çeşit yararı vardır.

Mesela etinden sütünden, derisinden, yününden yararlanırız. Bir de taşıma işlerinde insanlara yardımcı olurlar. Mesela, köpeklerin bizlere bekçilik yapması, kuşların zararlı böcekleri yemesi, solucanların toprağı havalandırması faydaları arasındadır.

İnternette yaptığım araştırma sırasında fark ettim ki sevimli  dostlarımızın faydaları düşündüğümden daha da fazlaymış. Aşı serum gibi  ilaçların yapımında da hayvanlardan yararlanılması beni çok şaşırttı.

Örneğin, özel olarak eğitilmiş köpeklerin “Körlere yol göstermesi” için kullanılması bence çok yaratıcı! Ve onların gerçekten “dost” ya da sanki tam bir “süper kahraman” olduklarını düşündürdü.

Sonra kedime bakıp beni ne kadar iyi hissettirdiğini fark ettim. Benimle oyunlar oynayıp bana arkadaş olmasını, ona sarılınca stresimi nasıl da azalttığını düşündüm.

 

Demek ki evcil hayvanlarımız kedi, köpek, kuş, hatta balığımız bile bize huzur verip bizi rahatlatıyor. 

Bize bu kadar faydaları olan ve bize karşılıksız sevgi veren sevimli dostlarımızı korumak, onlara vicdanlı davranmak, bizim görevimiz olmalıdır.

(Visited 99 times, 1 visits today)