Sevimli Su Kaplumbağaları

Kızıl yanaklı su kaplumbağası veya Singapur kaplumbağası olarak da bilinir. Evcil hayvan türündeki bir hayvandır. Kafalarının yan tarafında onlara sevimlilik katan kırmızı veya turuncu renkte şeritleri vardır. Ana vatanı kuzey Amerika’nın güney bölgeleri olan Florida ve Meksika’da bulunurlar. Bugün milyonlarca su kaplumbağaları evcil hayvan olarak evlerde bakılmaktadır ve dünya üzerinde  birçok geniş alanlara yayılmışlardır.

Bu kaplumbağaların ayırt edici özellikleri, iki yanağında bulunan kırmızı, turuncu veya sarı lekelerdir. Bu türler yaklaşık 1,5 kg’lık bir ağırlığa ve dişiler 35 cm, erkekleri ise hemen hemen 25 cm’e kadar uzayabilirler. Sağlıklı bir ‘kızıl yanaklı’ kaplumbağa akvaryumda düzenli ve iyi bakımla 30 yıla kadar yaşayabilir. Bu kaplumbağaların büyümeleri çok yavaştır. Yaşamlarının ilk yılında 5–7 cm büyür, ikinci yılında ise 7–11 cm bir uzunluğuna  ulaşırlar. Üç yaşa gelince erkek kaplumbağalar 8–12 cm, dişi kaplumbağalar ise 9–15 cm büyüklükte olurlar. Dördüncü yılında ise erkek 10–14 cm, dişi ise 13–18 cm uzunluğa ulaşır. Beş yaşında bir erkek kaplumbağa 13 cm, dişi ise 17 cm büyüklüğüne ulaşır. Su kaplumbağalarının gelişimleri düzgün bakıma  bağlıdır. Fakat bu gelişimleri beslenme, çevre koşullarına göre oldukça farklılık gösterebilir.

Küçük akvaryumda veya birçok yerde satılan plastik kaplarda büyütülmeye çalıştığımızda onları hasta ederiz ve kısa sürede ölürler. Bakımları kolay gibi gözükebilir fakat her canlının olduğu gibi onların da özen isteyen bakımlara ihtiyaçları vardır. Onların yaşam ortamlarına ve yiyeceklerine ne kadar çok dikkat edersek onlara uzun bir yaşam sağlamış oluruz.Hem hayvansal hem de bitkisel besinleri tüketebilir.

 

indir

Alıntılar:https://tr.wikipedia.org/wiki/Kızıl_yanaklı_su_kaplumbağası

(Visited 353 times, 1 visits today)