Santorini blue dome churches, Greece

Seyahat Seçimi

Yaz tatilleri şüphesiz ki bütün bir yılın stresini atmak için en elverişli zamanlar. Yaklaşık iki senedir faydalanamadığımız bu güzelliğe, pandemi kısıtlamalarının da hafiflemesiyle birlikte kavuşmaya çok yakınız. Bu kavuşmanın heyecanıyla birlikte ne tür bir tatili daha çok özlediğimize karar vermek de epey zorlaşıyor. Tarih kokan bir kültür seyahati mi, yoksa sıcak kumlara uzanıp pırıl pırıl denizlerde yüzebileceğiniz bir Akdeniz tatili mi?

Konu tatil olduğunda her insanın tercihi kendine özgü olsa da bu seçeneklerin avantaj ve dezavantajlarını da muhakkak değerlendirmek gerek. Örneğin eğer çok yoğun bir sene geçirdiyseniz iyi bir deniz tatiliyle tasasız bir şekilde dinlenmek, sakin ve huzurlu zaman geçirmek çok daha mantıklı görünebilir. Vücudunuzun alacağı güneş de şüphesiz sağlığınızı olumlu etkiler. Fakat bu tarz bir tatile yalnız gitmek bir noktadan sonra oldukça bunaltıcı olur ve yapacak aktivite bulmakta zorlanırsınız. Eğer her günününüz bir diğerinin tekrarı olursa da tatil yapmış gibi hissedemezsiniz çünkü başta eğlendiğiniz şeyler artık sıkıcılaşır ve zamanınızı boşa geçirmiş olursunuz. Öte yandan bu tarz bir tatile birlikte gitmek için kendinize yol arkadaşı bulmak zor olabilir. Çünkü genelde insanların bir tatilden beklentileri aynı olmaz ve kendinizi istediğiniz şeyleri yapamadan günlük hayatınıza dönmüş bulabilirsiniz.

Tarihi tatillerde ise durum böyle değildir. Belki bu tür tatillerin pek dinlendirici olmadığı düşünülebilir fakat gerçek bunun tam tersi. Günlük hayatın stresinden uzakta, tamamen farklı ve tanıdık olmayan şeylerle ilgilenmek dikkatinizi sizi yoran durumlardan çok daha kolay uzaklaştırır. Bu da zihninizi tamamen arındırır ve dinlendirir. Dilenmenin bir tarafa dursun; gezdiğiniz ve gördüğünüz yeni yerler, tattığınız yiyecekler ve deneyimlediğiniz farklı kültürler zamanınızı ve sizi zenginleştirir. Böylece dolu dolu bir tatil geçirirsiniz ve bu tatminlik tatiliniz bittikten sonra da devam eder. Üstelik herhangi bir deniz tatilinde yapacağınız hiçbir şeyden mahrum kalmak zorunda da değilsiniz. Kültürel ziyaretlerinizin arasında karşılaşabileceğiniz pek çok koy ve sahil bulabilirsiniz. Böylece eğer zamanınızı iyi planlarsanız iki tatilin de en iyi yanlarından faydalanmış olursunuz. Bütün bunlar bir kenara; yıl boyunca yaşadığımız her biri diğerinin aynı, sıradan günler yerine bir ömür unutamayacağınız tecrübeler edinebilir ve pek çok yeni insanla tanışabilirsiniz. Ayrıca döndüğünüzde anlatacak birsürü hikayeniz olur.  Üstüne üstlük tarihi bir tatile çıkmak için kafa dengi birini bulmanız gerekmez. Turlara katılabilir ve gruplarla gezebilirsiniz. Bu tercih sayesinde zaman ve kalacak yer planlamasını da sizin yapmanıza gerek kalmaz. Ama kendi başınıza gezmek isterseniz de yanınıza yol arkadaşı bulmak zorunda kalmazsınız çünkü zaten böyle bir tatil dolu dolu zaman geçirmenizi sağlar.

Kısaca özetlemek gerekirse önümüzdeki yaz tatil döneminde tarihi ve kültürel bir seyahat planlamak çok daha verimli ve keyifli zaman geçirmenizi sağlar. Bu sayede iki yılın bunalmışlığını üzerinizden en iyi şekilde atmış olursunuz.

(Visited 6 times, 1 visits today)