Siber Zorbalık Olmadan İnternet

 

Günümüzde sosyal medya hepimizin hayatında çok büyük bir alan kaplıyor. Zaman geçtikçe de dünya çapında önemi artmaya devam ediyor. Birçoğumuzun sabah uyanınca yaptığı ilk iş telefonlarımızı kontrol etmek oluyor. Aslında oturup düşününce onsuz yaşamanın ne kadar zor olduğunu anlamamız zor değil. Sadece kişisel şeyler için de değil. Bir sürü insanın ekmek teknesi de diyebiliriz. Mesela pazarlama işinde çalışan bir insan için sosyal medyanın önemi çok büyük. Böyle olunca da onun yani sosyal medyanın getirileri ile karşılaşmak zorunda oluyoruz hem iyi hem de kötü.

Sosyal medya herkesin de bolca söylediği gibi çok büyük bir ağ. Yazdığımız veya yaptığımız en küçük şey dünyanın herhangi bir tarafındaki herkes tarafından görülebilir. Artık farklı bir dil olması bile karşındaki kişinin anlamasına bir engel değil. Ve büyük küçük herkes bu ağ üzerinden birçok şey paylaşıyor. Sosyal medyanın ulaşamayacağı bir şey yok denilebilir. Hepimiz sosyal medya üzerinde gördüğümüz şeylerden etkileniyoruz. Belki yepyeni bir bilgi öğreniyoruz ve onu günlük yaşantımızda kullanmaya başlıyoruz veya üzücü bir haber gördüğümüz zaman modumuz düşüyor.

Ayrıca sosyal medyanın bir diğer etkisini de siber zorbalık denen diğer bir şekilde görebiliyoruz. Buna birçok örnek görebiliyoruz aslında günlük yaşantımızda. Mesela fazla takipçisi olan herhangi birinin sayfasına gittiğimizde birkaç tane nefret dolu yorum görmek çok muhtemel. Ve bu yorumu yazan birinin hesabına tıkladığımız zaman muhtemelen bu hesabın anonim olacağını görebiliriz, yani bunu yazıyor fakat o kişinin ne hissedeceği umurunda değil ve kendisinin yazdığını kimse bilmeyecek. Cidden internette hoşlanmadığın bir şey görünce karşındakinin yüzüne istediğini söyleyebilirsin çünkü kimse sen olduğunu bilmeyecek ama gerçek hayatta bunu yapamazsın çünkü oldukça kaba bir hareket. Bunun içinde bir yanlışlık olduğunu hepimiz biliyoruz. Çünkü birincisi orada kendini ortaya koyan bir insan var ve kaba ve gereksiz bir yorum o kişinin tüm gününü mahvedebilir ama o yorumu yazan kişinin bu aklından bile geçmiyor.

Bunun bu dönemin aslında oldukça önemli bir sorunu olduğunun farkında olduğumuza göre şu soruya gelelim; “İnternet ortamında bireylerin kimliklerini gizleyerek (anonim olarak) herhangi bir konuda fikir beyan etme özgürlüğü, belli kurallar çerçevesinde düzenlenmelidir. Çünkü…” zaten bu soruya cevabı hepimiz biliyoruz. Tabii ki de belli bir düzen olması için ve sosyal medyayı iyi bir şekilde kullanabilmek için belirli şeylere dikkat etmeliyiz. “Çünkü…” kısmına gelecek olursak aslında kurallar olmasa bile kaba olmamalıyız çünkü genel olarak insan insana merhametli ve iyi davranmalı. Fakat biz bunu başaramadığımızı gördük bu yüzden belirli kurallara ihtiyacımız var. Anonim bir şekilde yapılan siber zorbalığın önüne geçmek önemli o yüzden sosyal medyadaki kısıtlamalar hepimiz için yararlı olabilir.

Kısacası internet ortamında kimlik gizlenerek yapılan kötü davranışlar genel olarak oldukça rahatsızlık verici ve bunların belirli kısıtlamalarla önüne geçilmesi sosyal medyadaki herkes için huzur verici bir şey olur. Ve böylece zaten hayatlarımızın oldukça fazla içinde olan sosyal medya büyük küçük herkes için daha güvenli bir yer olmaya başlayabilir.

(Visited 36 times, 1 visits today)