Şiddet İçerikli Spor Dalları

Günümüzde birçok spor ve aktivite hayatımıza girmiş bulunmakta. Bunlardan bazıları gayet düzgün, herkesin yapması gereken ve fiziksel gelişim odaklı sporlardır. Bunlara örnek olarak basketbol, futbol, voleybol, tenis, masa tenisi gibi sporları verebiliriz. Bu sporların yanında bir de kimsenin yapmaması gereken, spordan sayılmaması gereken bazı saçmalıklar vardır. Bunları, aklı hayvanların iradelerinin olmadığına, onlara işkence ettiklerinin farkında olmaya yetmediğine inandığım insanlar aktivite, hatta bir spor olarak görüyorlar. Bunlara ise tilki avı, kuş avı gibi saçmalıkları örnek verebiliriz. Bir insan bu tür aktivitelerden nasıl zevk alabilir anlamıyorum.

Herhangi bir şeye ateş etmek, herhangi bir şeyi vurmak isteyen birisi gidip atış poligonlarında atış yapabilir. O hayvanları vurduklarında ellerine hiçbir şeyin geçmediği ve gereksiz yere hayvanların canını yakıp, onları acımasızca öldürdükleri apaçık ortada. Bu tarz aktivitelerden zevk alan insanların karakterlerini sorgulamaları gerektiğine inanıyorum, karakteri düzgün olan bir insan böyle bir işe bulaşmaz. Boks gibi sporlara ise herhangi bir karşıtlığım olmamakla birlikte, insanların kendi iradeleriyle sahaya çıkıp kendi iradeleriyle dövüştükleri için kimseye yaptığı aktivite bir hayvan öldürmek gibi bir aktivite değilse hesap sorulmaması gerektiğini savunuyorum. Sonuçta kendi istekleriyle dayak yiyorlar ve kendi istekleriyle bir rakip ile karşılaşıyorlar. Kimse zorla dövüştürülmüyor, her şey kişinin isteğine bağlı. Boğa güreşi gibi tehlikeli aktiviteleri ise işin içine hayvanların sokulmasından dolayı tamamen karşı çıkıyorum. Ayrıca bunu festival olarak, eğlenceli bir şeymiş gibi yapanların da mental problemleri olduğunu, destek almaları gerektiğini düşünüyorum. Hem kendilerine zarar veriyorlar hem de boğaları bu işe alet ediyorlar. Tamamen saçma ve gereksiz olduğu kadar akıllı bir insanın uğraşmayacağı bir aktivite olduğuna inanıyorum. Hiçbir hayvan bu tarz tehlikeli spor dallarına, aktivitelere oyuncak olmamalıdır. Bu, bir insana işkence etmek gibidir. İnsanlar, yapmak istemedikleri bir şeyi yapmayabilirler, bu kendi hür iradelerine bağlıdır fakat hayvanların bunun gibi bir seçeneği yoktur.

Sonuç olarak hiçbir aktivitenin şiddet içerikli olmamasını, hayvanların saçma ve gereksiz aktivitelere alet edilmemesi gerektiğini, boksörlere, herhangi bir savunma, dövüş sanatıyla ilgilenen insanlara karışılmaması gerektiğini savunuyorum. Hayvanlar, onlara zarar verilmedikçe kimseye zarar vermezler. Aklı olan, düşünebilen bir insan bunu bilir ve herhangi bir hayvanı saçma ve gereksiz oyunlarına oyuncak yapmaz. Boksörler, dövüşçüler de kendi iradeleri ile yaptıkları bir iş için yargılanamaz ve sorgulanamazlar. İradesiz, çaresiz hayvanları kullanmadıkları sürece kimseye hesap sorulmamalı. Bu tarz işlerin spor değil, büyük bir suç olduklarına inanıyorum ve bu işlere bulaşan insanların ceza çekmeleri gerektiklerine inanıyorum. Bu yaptıklarının insan öldürmekten hiçbir farkı yoktur. Bu vahşettir ve cinayettir. Örnek alınmaması gereken davranıştır. Avlanmak spor değildir, suçtur. Avcılıkla uğraşan insanların önüne bir insan koyulsa bile acımadan vurabilecek potansiyele sahip olduklarını düşünüyorum.

(Visited 466 times, 1 visits today)