Sıfırdan Başlamak

Bana göre başka bir gezegene gitmek daha mantıklı o yüzden onun üzerinden gideceğim.

İçinde yaşadığımız gezegenimizin üzerinde şimdiye kadar yaşamış canlı türlerinin bazıları yok oldu.  Gezegenimizdeki canlı yaşamı, biz günlük hayatın telaşı içinde hiç fark etmesek de tükeniyor.

Dünya’nın yalnızca kendine ait olduğunu düşünen ve diğer canlıların böylesine bir yok oluşun içinde olmasının kendisi için ne anlama geldiğini düşünmeyen insan türü için bu veri çoğu zaman ‘yazık bak bu hayvanın da soyu tükenmiş’ gibi bir iç çekmeden öteye gidemiyor. Ancak aslında türlerin bir bir gezegenimizden silinip gitmesi bize büyük bir mesaj veriyor; sıradaki tür biz olabiliriz.

Bu senaryodan kaçış biletimiz ise farklı bir gezegende her şeye sıfırdan başlamak, bambaşka bir gezegeni evimiz yapmak olarak görülüyor. Peki bir gün farklı bir gezegende yaşayabilecek miyiz?

Şu andan 10 yıl sonrası için, Nasa’nın veya SpaceX’in yaptığı bir roket ile Mars’a gitmiş bir astronotun oradan bize fotoğraf gönderdiği bir senaryoyu hayal etmek zor değil çünkü bilimsel çalışmalar amacıyla farklı bir gezegene ayak basan bir insan olması düşüncesi çoktan kabul ettiğimiz bir düşünce. Yazımın başında da belirttiğim gibi ben, bu türden bir şeyi değil de sıfırdan başlayacağımız bir düzene geçmenin daha kolay olacağını düşünmekteyim .Dünyanın kaynaklarını özenle sömürdüğümüzden (ironi bu yanlış anlaşılma olmasın) dolayı dünyamızın üzerinde düzeltemeyeceğimiz bir hasara yol açtık . Yeraltı ve yerüstü kaynaklarını hunharca kullanarak organlarını teker teker aldığımız canlılığını sürdüremeyen insan haline getirdik. Her ne kadar karbon bazlı olan madenler bir süre sonra yeniden oluşsa da demir ve altın gibi madenler karbon bazlı olmadığından ve dünyamızda olmasının sebebi büyük patlama teorisinde dediği gibi uzaydan gelmesi olduğundan dolayı yenilenemez saydığım sebeplerden dolayı başka bir gezegene gitmenin daha iyi bir fikir olduğunu düşünüyorum. Başka bir gezegene gittiğimizde bu  kaynakların el değmemiş derecede çok olacağını düşünüyorum. Peki bu madenler neden önemli ; örneğin altın bir süs eşyası olamayacak kadar değerli, en iyi iletkenlerden biriside ondan.

Bu sefer daha bilinçli bir şekilde kaynakları kullanır, ozon tabakasına hiçten hasar vermez yada orada yaşayan başka hayvan türlerinin de tükenmesine sebep olmayarak ekolojik dengeyi  bozmaz ise  yeni gezegendeki insanlar, o gezegeni, insanlığın doğduğu gezegenden daha uzun bir süre kullanırlar.

 

(Visited 2 times, 1 visits today)