3d human with a red question mark

ŞİFRE NEYDİ?

Yiğit ,10 yaşında Beştepe Koleji ilkokul 4. Sınıfa giden bir çocuktur. Yiğit ilkokula başlayacağı zaman annesi ve babası onunla şu konuşmayı yapmışlar:

” Yiğit’ciğim, Artık okula başlayınca evin dışında zaman geçireceksin ve tek başına okulda olacaksın. Biz yanında olamayacağız. Okulunda bazı kuralları var. Senin güvenli bir şekilde okulda olmanı sağlamaları gerekiyor. Bü yüzden okulda bir güvenlik görevlisi var danışman öğretmenler var öğretmenlerin var.  Dünyada iyi insanlar olduğu gibi kötü insanlarda var malesef. Seni bu kötü insanlardan koruyabilmek istiyoruz. Seni okula biz bırakacağız ve biz alacağız. Biz eğer başka bir kişinin seni almasını istersek mutlaka sana bunu söyleriz. Eğer biz sana bilgi vermemişsek tanıdığın biri bile olsa seni almaya gelen kişi için bir kuralımız var.Seninle aramızda bir şifre belirleyeceğiz. Biz sana haber vermemişsek seni ben almaya geldim diyen bu kişiye mutlaka şifreyi sormanı istiyoruz. Eğer şifreyi bilirse zaten bunu ona biz söylemişizdir. Ama eğer hiç tanımadığın biriyse ve şifreyi sorduğun halde bilemiyorsa mümkün olan en yüksek sesle çığlık atmaya başla ve imdat diye bağırarak öğretmenlerine veya tanıdığın birine doğru koş.Okuldan kesinlikle ayrılma.” ve sonra aralarında kimsenin bilmediği bir şifre belirlemişler.

Günler geçmiş okula Yiğit’i annesi ve babası bırakıyor yine onlar alıyormuş. Yiğit 4. Sınıfa gelmiş ve neyseki şifreyi kullanmasını gerektirecek bir olay hiç yaşanmamış.Ta ki o güne kadar. O gün babası Yiğit’i okula bırakmış ve akşam annesinin alacağını söylemiş. Annesinin o gün acil bir işi çıktığından , Yiğit’inde tanıdığı bir arkadaşından Yiğit’i almasını istemiş ,tabi Yiğit bunu bilmiyormuş. Annesi okulu aramış Tuğçe öğretmenle konuşmuş Yiğit’i arkadaşının alacağını söylemiş ve ismini söylemiş. Çıkış saati geldiğinde Tuğçe öğretmeni Yiğit’e bugün onu annesinin bir arkadaşınin alacağını ve onu tanıyıp tanımadığını sormuş. Yiğit o anda onun kim olduğunu hatırlayamamış. Çünki en son gördüğünde biraz daha küçükmüş ve tanımıyorum demiş. Bunun üzerine annesinin arkadaşı geldiğinde Tuğçe öğretmen o kişiden kimliğini göstermesini istemiş ve aynı anda telefonla annesini aramış kişiyi tarif etmiş Yiğit’in onu tanımadığını söylemiş son kez onay aldıktan ve Yiğiti’de telefonla annesiyle konuşturduktan sonra dedektif Tuğçe öğretmen😊 Yiğit’i annesinin arkadaşına, annesine anında telefonla bilgi vererek teslim etmiş. Fakat Yiğit bir şeyi hiç unutmamış tabiki şifre sorması gerektiğini. Annesiyle telefonda konuşmuş ama yinede emin olamıyormuş. Annesinin arkadaşına “sizinle gelirim ama bir şartla şifreyi söyler misiniz?” demiş. Annesinin arkadaşı okadar kimlik kontrolünden sonra telaşla şifreyi unutmuş. Ve unuttuğunuda Yiğit’ede söylemiş. Bunu duyan yiğit avazı çıktığı kadar çığlık atıp imdat diye bağırmaya başlamış. Yiğit’in bu haline gören kadın ne yapacağını şaşırmış. Bir yandanda Yiğit’in çığlıkları arasında “Neydi bu şifre” diye düşünüyormuş. Sonunda hatırlamış ve bağırarak şifreyi tekrarlamış. Şifreyi duyan yiğit bir anda susmuş. Ama annesinin arkadaşı perişan haldeymiş. 😊😊

Bizim okulumuz güvenliğe çok önem verir. Hele Tuğçe öğretmenim bu konuda ve bizim herşeyimizle ilgilenmekte bir tanedir. Her anımızda yanımızdadır. Buradan ona tüm yardımları için tekrar teşekkür etmek istiyorum. İyi ki varsın Tuğçe öğretmenim. Seni çok seviyorum.

Yinede sizinde benim gibi bir ekstra güvenlik şifreniz olsun bence. Sadece okulda değil okul dışında da buna ihtiyacınız olabilir. Tabi umarım hiç kullanmak zorunda kalmayız.  Şifreyi mi merak ettiniz? Tabiki şifre değişti ve kimseye söylemem.😂

 

(Visited 57 times, 1 visits today)