Sihirli Kalem

 

Bazen yaşadığımız dünya bu kadar kötülükle dolu olmasaydı nasıl olurdu diye düşünüyorum. İstediğimiz, dilediğimiz,  şeyler gerçek olsaydı mesela. Ama sadece iyi dilekler, çünkü kötü dilekler gerçekleşmiş olsa, dünya yaşanmaz bir yer olurdu.

Gerçek olmayacağını bilsek de, bazı şeyleri hayal etmek bile güzel. Gerçekleşmeyeceğini bile bile dilemek, umut etmek. Özellikle son yıllarda yaşanan olayları hiç yaşamamayı hayal etmek bile güzel.

Şu an elimde sihirli bir kalemim olsaydı, defterime yazdığım bütün güzel dilekler gerçek olsun isterdim. İlk önce hayatımızı korkunç bir hale getiren covid-19 virüsünün hiç olmamasını, ölen onca insanın hayatta olmasını dilerdim. Çünkü virüs yüzünden dedemle uzun süre açı çekti, büyük babaannemi kaybettik. Ve bir sürü insan sevdiklerini kaybetti, okullarımıza gidemedik, bir çok insan işsiz kaldı. Felaket gibi bir dönemin içinde sıkıtık.

Hayalimdeki sihirli kalemimle o kadar çok şeyi değiştirmek isterdim ki. Örneğin dünyada hiçbir çocuk anne babasız kalmasın, bütün çocuklar eşit eğitim alabilsin. Hiçbir çocuk dilendirilmesin. Çocukların Hepsi mutlu bir dünyada yaşasın.

Sihirli kalemimi konuşturduğumda hayvanların korunmasını isterdim. Bütün sokak hayvanlarının sahiplenip korunmasını, soğukta açlıktan ölmemelerini, hepsinin karnı tok, sıcak yerlerde uyumalarını isterdim. İnsanların onlara işkence etmemelerini, zarar verenlerinde cezalandırılmasını isterdim. İnsanlar gibi hayvanlarında hayvan hastaneleri olmasını ve ücretsiz tedavi edilmesini isterdim.

Sihirli kalemimle yazacağım son dileğim ise Milli Eğitim Bakanı olmak isterdim. Eğitim sistemini değiştirip ayrı özelliklere, yeteneklere sahip onca öğrenciyi ilerde seçecekleri meslekle alakası olmayan bilgilerle doldurmamak için. Çocukları yeteneklerine ilgi alanlarına göre eğitmek için. Sınavla seçim yaptırıp hayatlarını yönlendirmemek için. Puanın tuttuğu değil yeteneğinin olduğu için. Puanının tuttuğu değil yeteneğinin olduğu iş alanlarına yönlendirmek için. Yıllardır gösterdikleri başarıyla ya da yeteneğiyle mülakata girip üniversite ya da lise tercih edebilmeleri için. Neden mi böyle yapardım.

Yıllarca başarılı olan çocuk sınavda heyecan ya da başka sebepten başaramayıp hak etmediği ya da hiç istemediği bölümü seçmesin, sevmediği mesleği yapıp başarısız olmasın diye.

Keşke Sihirli bir kalemim olsaydı ve ben güzel dileklerimi gerçekleştirebilseydim. Dünya da  bütün kötülükleri kaybetseydi.

(Visited 21 times, 1 visits today)