Sihirli Kutu

Cep telefonları günümüzde neredeyse hiçbir insanın elinden düşmeyen sihirli bir ekrandır. Peki bizi bu büyülü alete çeken şey nedir? Tabii ki uygulamalar. Uygulamalar sadece telefonun içinde bulunan küçük kutucuklar değildir. Onlar aynı zamanda hayatımızı kolaylaştıran ya da daha güzel hale getiren aplikasyonlardır.

Herkesin olduğu gibi benim de diğer uygulamalara göre daha fazla kullandığım ve beğendiğim bir aplikasyon var. Belki klasik ama benim en çok kullandığım uygulama INSTAGRAM.

Instagram Kevin Systrom ve Mike Krieger tarafından 2010 yılında kurulmuştur. Aynı yılının kasım ayında App Store’da aktif oldu ve yılın sonlarına doğru 1 milyon kullanıcı barajını aştı. 2011 yılının başlarında kendi hashtaglerini oluşturdu ve bu sayede fotoğraflara daha kolay ulaşıldı. 2011 yılının mart ayında kullanıcı barajı 5 milyonu aştı. Ağustos aylarında ise 150 milyar fotoğrafa ulaştı. 2012 yılında 30 milyon kullanıcı barajını aştı ve bu yılın sonlarına doğru Facebook tarafından 1 milyar dolara satın alındı.

Çoğu insana göre bu uygulama saçma ve gereksiz olsa da günümüzde 700 milyondan fazla kişi bu aplikasyonu aktif bir şekilde kullanmaktadır. Peki bu dev uygulama neden kullanılır?

Instagram bi nevi bir iletişim aracıdır çünkü bu uygulama sayesinde insanlar birbirlerinin fotoğraflar yoluyla nerede olup ne yaptığını kolaylıkla öğrenebilir. Bu çoğu kişiye göre kötü bir özellik olabilir ama bu dev uygulama buna da bir çare bulmuştur. İsteyen istediği kişiyi takip edebilir. Yani özel hayatın gizliliğine de önem verilmiştir.

Bu aplikasyon sayesinde insanlar birbirleriyle mesajlaşabilmektedir. Aynı zamanda story denen bir bölüm ile 24 saat içinde takip ettiği kişinin ne yaptığını fotoğraflar sayesinde öğrenebilir.

 

 

(Visited 85 times, 1 visits today)