past and future

Sil Ya Da Hatırla

Geçmişi sil düğmesi inan zihninde olsa hiç düşünmeden basacak ya da asla basmayacak olanlar var. İki farklı görüşün de kendilerince haklılık payı var.

Mesela, geçmişte yaptığı hataları unutmak isteyip geleceğe bakmak isteyenler geçmişlerini silmeyi tercih edebilirler. Sonuçta geçmişte yaşadığı kötü olayların geleceğine kötü etkide bırakacağını düşünebilirler. Haklılık payları burada var. Çünkü kimse istemez yaşadığı kötü olayları gelecekte iyi bir hayata sahipken hatırlamayı.

Aynı zamanda karşı düşünceyi savunanların da haklılık payı var. Çünkü, eğer bir insanın geçmişte çok güzel bir hayatı olmuşsa ya da yaşadığı güzel olayların hepsini hatırlamayı ister. Sonuçta geçmişteki güzel olayları hatırlayıp bunlarla sevinmek ya da geçmişteki hatalarını düşünüp bunlardan ders çıkarmayı hedefleyenler de bu grupta yer alıyor.

Yani bir düğme aslında bütün hayatınızı etkileyecek olsa, siz hangi taraftasınız diye değil, neden bu taraftasın diye sormak daha mantıklı. Sorgulamak, insanı pişmanlığa götürmez. İnsanlar kararlarında kararsız kaldıklarında genelde yanlışı seçerler. Neden basmayı tercih ettin, neden bu taraftasın ve kararının arkasında mısın? 

İşte bütün mesele bu. (William Shakespeare)

 

 

(Visited 43 times, 1 visits today)