Silahsız İnsan Aciz Hayvan

Elimizdeki bütün teknolojik eşyalar bir şekilde ortadan kalksaydı ve onları geri getirmemiz imkânsız olsaydı işler bizim için hiç de hoş sonuçlanmazdı. Öncelikle böyle bir senaryoda dünyadaki üstünlük kurduğumuz bütün hayvanlara üstünlüğümüzü kaybeder ve basit bir primattan farksız olmazdık. Sonuçta teknolojimizi kaybetmemiz demek gücümüzü, insanlığımızı kaybetmemiz demek.

En baştan başlayalım, öncelikle balta, mızrak, çapa ve hatta ateş. Bunlar ne kadar basit araçlar olsa da bizim doğamızda olan eşyalar değiller yani bu da demek oluyor ki onları da kaybetti. En basit malzemelerini bile kaybettiği zaman insan artık evrimsel süreçte en alt tabakaya düşmüş oluyor. Neden mi? Hemen açıklayayım, evrimsel süreç boyunca insanlar pek çok özelliğinden beyinlerini büyütmek için feragat etti buna sert çiğneme şekilleri de dâhil. Önceden sağlam ve sert maddeleri çiğnemek için bir çene ve diş yapısına sahipken evrimsel süreçte bunların hepsi zamanla yok oldu yani eğer teknolojimizi kaybedersek bazı istisnai durumlar hariç otçul olarak hayatımıza devam etmek zorunda kalacağız. Kısacası eskiden avcı konumunda bulunurken bir anda av konumuna geleceğiz ve bu da bizi zor günlerin beklediği anlamına geliyor. Bunca zaman insanın en büyük silahı olan zekâsı artık en büyük kalkanı olarak kullanılabilecek. İnsanlar zekâsını sadece kurnaz kaçış rotaları oluşturmakta kullanabilecek ki bana sorarsanız bu durum pek de yararlı değil. Korkmamız gerekenler sadece görebildiğimiz yaratıklar, hayvanlar değil, en az onlar kadar tehlikeli olan başka düşmanlarımız da var. Virüsler! Artık teknolojik herhangi bir şeye sahip olamayacağımız için doğal olarak insanların alışık olduğu sağlıklı ortamlar yok olacak ve insanın evrimsel süreçte aşılarla bu kadar güçsüz hale gelmiş versiyonları bu vahşi doğada büyük tehlike içerisinde olacak. Her hangi bir aşı yapmadan veya herhangi bir sağlık kontrolüne dahi tabi tutulmadan yaşamaya çalışan insan isimli hayvan çok süre geçmeden 7 milyarlık nüfusunun neredeyse yüzde doksanlık bir kısmının hastalıklardan öldüğüne şahitlik edecek. İnsanın aldığı en ufak bir yara bile onun için ölümcül olacak ve bununla birlikte şartlar giderek zorlaşıyor. Eh artık bu bilgiyle de insan nüfusunun neden bu kadar fazla olduğunu anlamış oldunuz. Sadece bunlarla da kalmadık. İnsanlar evrimsel süreçleri boyunca kıyafet giymeye başladığından beri diğer primat akrabalarının aksine oldukça tüysüz oldular. Bu da demek oluyor ki insanlar artık soğuk iklimlerde yaşayamayacak. Hatta şu an da yaşadığımız iklimlerin neredeyse tamamında yaşayan insanlar soğuktan ya da açlıktan ölecek. Bununla birlikte insanlığın başlangıç noktası olan Afrika kıtası yeniden insanlığa ev sahipliği yapan yegâne kıta konumuna gelecek.

İşte gördünüz. Teknolojinin bize ne kadar yardımcı olduğu ve teknoloji kavramının ne denli geniş olduğu. İnsanların yegâne silahı zekası ve teknolojisidir eğer insanın silahını elinden alırsanız insanın canını da elinden almış olursunuz.

(Visited 4 times, 1 visits today)