Şimdiki çocuklar neden yalnız?

Eskiden teknoloji çok azdı hatta belki de yoktu. Çocuklar dışarıya çıkıp birbirleriyle oyun oynuyorlardı. Zamanlarını ip atlama, yakan top ,saklamaç, beş taş gibi oyunlar oynayarak geçiriyorlardı. Şimdiki çocuklar öyle mi?

Şimdiki çocuklar, telefon ile oynamaktan, televizyon izlemekten, bilgisayar ile  zaman geçirmekten dışarı çıkıp arkadaşlarıyla konuşamıyorlar, sohbet edemiyorlar. Bundan dolayı da eski zamanki çocuklara göre daha yalnızlar ve bence bunun baş sorumlusu teknoloji. Çocuklar televizyon izleyemediklerinde, telefonla oynayamadıklarında ağlıyorlar. Hatta yemeklerini bile telefonda video izleyerek yiyorlar. Fakat eskiden böyle miydi?

Sokakta oyun oynarken annemiz ekmeğin içine peynir, domates, soğan koyup elimize verirdi. Biz de onu yiyerek, mutlu mutlu oyun oynardık. Şimdiki çocukların böyle olmalarının bir sebebi de anne ebeveynleri çünkü çocukların eline telefonları verenler onlar. Eğer şimdiki çocukların eline telefon verilmese, evde televizyon açılmasa, bilgisayar ile oynamalarına izin verilmese çocuklar yine de böyle mi olurlar? Belki de eskiden teknoloji ilerlemediği için, daha telefon, televizyon, bilgisayar gibi aletler çıkmadığı veya olmadığı için çocuklar öyleydi. Belki de o zamanlarda da şimdiki zamanda olduğu gibi tekneloji olsaydı, o zamanki çocuklar da böyle olurlardı.

Özetle, şimdiki çocukların o zamanki çocuklara göre daha yalnız, daha az sosyal olmalarının nedeni teknoloji ve anne ve babalarının hatalarıdır.

(Visited 169 times, 1 visits today)