Şimdiki Çocuklar Neden Yalnız?

Eski zamanlar hakkında  mutlaka anne ve babanızdan ya da bir akrabanızdan bir şeyler duymuşsunuzdur. Ben de akrabalarımdan ve ailemden hep eski zamanlardaki çocuklar ve arkadaşlıklar ile ilgili hikayeler dinledim. Bu hikayelerde ise en çok bahsedilen konu o zamanlar teknolojinin olmamasıydı. Tabi teknoloji günümüzde bazı olaylara kilit olurken bazılarına da duvar oluyor. Örneğin, eskiden çamaşır makineleri yoktu ve insanlar çamaşırlarını  ellerinde yıkamak zorunda kalıyorlardı ama eskiden telefonlar olmadığı için insanlar yüz yüze konuşuyorlardı ve boş zamanlarını daha verimli geçiriyorlardı ya da çocuklar saatlerce televizyona bakmaktansa dışarıda beraber oyun oynuyorlardı. Ben de bugün bu konuya değinmek istiyorum.

Eskiden çocuklar hiçbir zaman yalnız olmuyorlardı çünkü sıkıldıkları zaman dışarı çıkıp arkadaşlarıyla oyun oynuyorlardı ama günümüzde sıkıldığımız zaman en yakın arkadaşımız televizyon oluyor. İnternet gittiğinde bile neredeyse depresyondaymış gibi oluyoruz. Bu da bizi gerçek dünyadan koparıyor. Gelecekte gerçek insanlar yerini robotlara bıraktığında dünyanın güzelliği azalacak ve yalnız olacağız.

Teknoloji de para gibi bir şey aslında azı da zarar çoğu da. Teknolojiyi kullanmak için de bilinçli olmak lazım ama sadece bilinç yetmez. Dikkatli olamazsan teknoloji bağımlısı olabilirsin. Uzun lafın kısası günümüzde ne kadar içine kapanık ve yalnız çocuk varsa teknoloji bağımlısı olduğu içindir. Teknoloji insanın dünyayla bağını koparır.

(Visited 324 times, 1 visits today)