Şimdiki Teknoloji

Bu dönemde insanların  en çok söylediği şey ‘ Teknoloji Çağı (Dönemi) ‘ .Peki bunun nedeni ne sizce ? Bence bu dönemde insanlar en çok teknoloji ile vakit geçirdikleri için insanlar böyle diyor .Örneğin herkeste telefon, tablet, konsol, bilgisayar tarzı şeyler bulunuyor. Peki sizce biz mi teknolojiyi yönetiyoruz yoksa o mu bizi ? Şimdi bu döneme bakılırsa sanki teknoloji bizi kontrol ediyor. Ama bazı insanlar bu teknoloji bağımlılığının önüne geçebiliyor yani teknoloji tarafından kontrol edilmiyor.

Peki sizce biz bu ‘Teknoloji ‘ denen şeyi neden her yanımızda bulunduruyoruz ? Bence ihtiyacımız olduğu için ama insanların bazıları kabul etmiyor biz teknolojiyi yönetiyor bağımlı olmuyoruz diyor . Bence bu saçma ve imkansız gibi bir şey çünkü teknoloji hayatımızı kolaylaştırıyor ve bize çok zor işleri bile kolay bir şekilde yapmamızı sağlıyor. Ama birde şöyle bir sıkıntımız var peki bazı insanların teknolojiyi ne amaçla kullanıyor : kendi kazancı için, biyolojik silahlar ve kuvvetler ve daha emsali görülmemiş nice amaçlar için kullanılıyor. Ama bunun yanında da sağlık, sosyal, ekonomik ve daha nice güzel ve ülkelerin gelişmişlik düzeyini artıracak bir çok şey. Bir de teknolojinin yanlış kullanılması veya yanlış kişiler tarafında kullanılması durumunda bizlere sıkıntı çıkaracak yanları var. Mesela senin gizlilik bilgilerini paylaşman durumunda bazı kötü insanlar ve İnternet’in o derin yerlerindeki güruh bir topluluk senin o bilgilerini kötü amaçla kullanabilir. İşte bu yüzden teknoloji aslında kötü olmayan belki de insanların en çok işine yarayan icatlardan birisi olabilir ama biz insanlar her iyi bir şey bulduğumuzda mahvettiğimiz için teknolojiyi de kendi çıkarları için kullanıp onu kötü bir şeye dönüştürüyoruz . Bir de üstüne üstlük kendimiz teknolojiyle çok vakit geçirdiğimiz için hastalanabiliyor ya da vücudumuzda sorunlar ortaya çıkabiliyor. Belki de işte bu yüzden bir icat ve ya bir eşyayı kullanırken kullanım bu kadar önemli. İnsanların bunu görmesi ve bir an önce kendimizce bu durumun farkına varmalıyız. Araştırmalara göre 2015 de dünyada İnternet’e erişen kişi sayısı 3.2 milyara ulaşmış yani dünyanın yüzde 42’si. Ünlü Microsoft şirketinin kurucularında olan Bill Gates şöyle demiş: ‘Teknoloji sadece bir araçtır. Çocukların bir arada çalışmasını sağlamak ve onları motive etmek açısından en önemlisi öğretmendir.’ İşte bu sözün anlatmak istediğinin farkına varmalıyız.

Yani kısacası bizim İnternet’e yaptığımız yenilik veya geliştirmenin hiç bir önemi yok. Önemli olan insanlarda bu konuda yaptığımız geliştirmedir. Çünkü eğer biz bu sorunun veya ortaya çıkacak sorunun önüne geçmesek bu bizde sorun yaratacak ve bizim hayatımızı kötüleştirecek.

(Visited 48 times, 1 visits today)