Singapur’ un Tarihi

Bu yazımda Singapur’ un geçmişini anlatacağım.

Singapur çok eskiden şimdiki adıyla değil Malay dilinde “Sondaki Ada” anlamındaki “Pulau Ujong” adıyla bilinmekteydi. 14. YY. da Malezyalı bir prensin Singapur kıyılarına yaptığı sandan gezisi esnasında hava şartları oldukça kötüdür. Bu yüzden prens kıyıya çıkarak mola verir. Tam bu sırada vahşi bir aslan görüp bu aslanın ülkeye büyük bir uğur getireceğini düşünmüştür. Bu yüzden ülkenin adı Malay dilinde aslan anlamına gelen Singa ile şehir anlamına gelen Pura sözcüklerinin birleşiminden oluşan Singapura adını almıştır.

Singapur o zamanlar İngiltere’ nin bir sömürgesidir. 2. dünya savaşı sırasında İngiltere kendi durumu ile uğraşırken Japonya yeni topraklar arıyordur. Bu fırsatı bulmuşken Japonya Singapur’ a saldırır. Singapur çok ormanlık bir alan olduğu için ülkeye tanklarla değil bisikletlerle saldırmıştır. Daha sonra Amerika’ nın Japonya’ ya attığı atom bombası ile Japonya Singapur’ a saldırmayı bırakıp kendi ülkesi ile ilgilenmeye başlamıştır. Bu fırsattan yararlanan İngiltere tekrar Singapur’ u ele geçirmiştir. İngiltere’ nin sömürgesi olan Singapur,  1963 yılında Malezya ile birleşme kararı alır. Yaşanan siyasi anlaşmazlıklar yüzünden Malezya’dan ayrılan Singapur 09 Ağustos 1965‘te bağımsızlığını ilan eder.

Ülkenin milli dili Malayca, resmi dilleri ise İngilizce, Çince ve  Tamilce’ dir.

Günümüzde ise Singapur çok gelişmiş yemyeşil pahalı bir ülke olmuştur. Birçok ülkeye ait restoranları ve bölgeleri olan Singapur dünyanın geneline göre çok güzel bir ülkedir..

Yazımı okuduğunuz için çok teşekkürler.

(Visited 646 times, 1 visits today)