Sınır Yıkıcı

Medeniyet yolunda başarı, yenileşmeye bağlıdır.” Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün de söylediği gibi yenileşme, bize medeniyetin kapılarını açar. Kim yaşadığı yerdeki yeniliklerden, gelişmelerden gurur duymaz ki? Hele ki söz konusu ülkesi olunca. Hangi alanda, neye yönelik, ne amaçla olursa olsun olumlu anlamda yapılan her türlü yenilik bizim lehimizedir. Yine son zamanlarda çıkan tekstildeki akıllı etiket uygulaması ve bize sunduğu kıyafet giymeden üzerimizde görebilme şansı ülkecek ayakta alkışlandı. Şimdi de bu, hepimizin beğendiği yeni uygulamaya tamamen ayrı bir boyut katarak ondan çok daha büyük bir yol kat edebilecek yepyeni bir projeyle karşınızdayız!

İlk başta duyanların kulaklarına inanamayacağını biliyoruz ancak bilimin, teknolojinin, yaratıcılığın ve zekanın bir arada toplandığı bu harikulade eseri denedikten sonra ayakta alkışlamaktan daha büyük bir tepki vereceğinize eminiz. Çünkü bu eser gördüğünüz kıyafeti aynaya yansıtmaktan çok, kafanızdaki görüntüyü gerçeğe yansıtıyor. Başka bir deyişle hayal gücünüzün sizinle kısıtlı olan sınırlarını yıkarak hem dünyaya yeni fikirler sunmuş oluyor hem de sizi “aradığını bulamama” derdinden kurtarıyor. Böylece akıllı etiket uygulamasında yeni bir dönem, yeni bir çağ açılıyor.

Kimilerinizin aklında soru işaretlerinin uçuştuğu kesin. Halbuki bu efsaneler yaratacak proje düşündüğünüz kadar soyut ve saçma değil. Aksine oldukça somut verilerden yararlanarak bunu yine somut bir biçimde ekrana dökebilecek bir düzenekten oluşuyor. Yapay zeka, giyilebilir teknoloji ve isteklerinizin ortaya çıkardığı bu uygulama şu şekilde çalışıyor:

  1. Kafanıza, bir kulaklık gibi geçirebileceğiniz oldukça rahat ve kullanışlı elektronik algılayıcılar takılıyor.
  2. Hayalinizdeki kıyafeti 3 saniyelik süre boyunca düşünmeniz isteniyor.
  3. Bu sırada algılayıcılar beyin sinirlerinizin hareketinden tasarım oluşturuyor.
  4. Yapay zekanın yardımıyla aklınızdaki görüntü çok küçük pikseller halinde ekrana dökülüyor.
  5. Bu pikseller birleşerek aklınızdakinin %99.98’ine yakın bir tasarımı gözle görülebilir hale getiriyor.
  6. Aklınızdakini ekranın bağlı olduğu 3D yazıcı, dikiş makinesi ve robot terzilerin elinden geçirerek bunu gerçeğe dönüştürüyor.

İş gücü harcamadan hayal gücü üretmek böylece akıllı etikette gelinebilecek son noktaya ulaştırıyor ülkemizi. Bu başarı bizi sadece ulusal değil uluslararası alanda da öne çıkarıyor.

Yukarıda yazan Atatürk’ün sözünü referans alacak olursak geliştirdiğimiz projeyle ve dünya çapında attığımız bu imzayla medeniyet yolunda epeyce ilerlediğimizi herkese kanıtlıyoruz. Aynı zamanda dünyanın dönmeye başladığı yeni yöne doğru öncülük yaparak treni kaçıran ülkelerden olmadığımızı ispat ediyoruz.

Bunun bambaşka boyutlarından biri ise Nobel’e aday bir çalışma olması. Bu başarının ardından sadece tasarım alanında değil, diğer yerlerde de kullanılabilir algılayıcı ve üreticilerle yeni bir tarih yazmış oluyoruz. Sonucunda ise sadece ekonomi veya tekstil bazında kalmanın sınırlarını da aşıyor.

Özetlemek gerekirse denenmeden aynada görülebilecek kıyafetleri gölgede bırakacak olan “SINIR YIKICI” olarak nitelendirdiğimiz akıldakini gerçeğe döken akıllı etiket uygulaması, bizi herkesten bir sıfır öne çıkararak göğüs kabartıcı yeniliklere imza atıyor. Bilime de son derece katkı sağlayan bu proje, adından çok söz ettirecek!

 

 

(Visited 268 times, 1 visits today)