SINIRSIZ HOŞGÖRÜ, HOŞGÖRÜSÜZ BİR TOPLUM YARATACAKTIR!

“Sınırsız hoşgörü, hoşgörüsüz bir toplum yaratacaktır.” derler. Sizce bu doğru mu? Eğer bana fikrimi sorarsanız… evet, doğru! Çünkü artık biz insanlar iyi niyeti hep suistimal eder olduk. Daha iyi anlamanız için size bir kaç örnekle anlatayım.

Geçen sene okulda çok popüler bir kız vardı. Neredeyse bütün okul onunla arkadaş olmak istiyordu. Aynı şekilde bende onunla arkadaş olmak istiyordum. Bir gün hoca bizi yan yana oturttu. Kendi kendime “Hadi Duru fırsat mı fırsat. Mira’yla arkadaş olabilirsin.”dedim. İlk adımı ben atmaya karar verdim ve “Merhaba!” dedim dost canlı bir biçimde. Ve planladığım gibi de oldu. Yakın arkadaş olduk! İlk 2 ay iyi geçti. Ama sonra bana karşı tavırlarının değiştiğini sezmeye başladım. Benden çok fazla şeyler yapmamı istiyordu. “Duru kantine gidip bana kek alır mısın? Lavabodan peçete getirir misin?” gibi bir sürü istek. 1 hafta da böyle isteklerini yaparken geçti ve hafta sonuna enerjim kalmamıştı. Ve artık net bir şekilde benden faydalandığını anlayabilmiştim. Okulda ilk karşılaştığımızda artık onunla arkadaş olmak istemediğimi söyledim. Sonra bana öfkeyle haykırmaya başladı. Ama neden olduğunu biliyordum. Çünkü artık istediklerini başkalarına yaptıramayacaktı. Ondan sonraki gün yeni bir arkadaş arayışına çıktığını gördüm. Hala vazgeçmediğine inanamadım ama artık beni hiç alakadar etmiyordu.

Sonuç olarak insanlara ne kadar iyi davranırsanız davranın onlar sizin için her şeyi yapacağınızı bildikleri için sizden faydalanacaklardır. Bu yüzden dikkatli olmalısınız.

(Visited 69 times, 1 visits today)