Sinsi Tilkiler: Alışkanlıklar

                              Birçoğumuz iyi ya da kötü bir alışkanlığın 21 günde edinildiğini duymuşuzdur. Ben de bunu doğru biliyordum, fakat öyle değilmiş! İnternette alışkanlıklar üzerine yaptığım gezinti sonucu sanılanın aksine bir alışkanlığı edinme süresinin o alışkanlığın zorluk seviyesine ve kişinin otokontrol seviyesine yani ne kadar iradeli, kontrollü olduğuna göre değiştiğini öğrendim. Alışkanlıkları tam anlamıyla oturtmanın süresi 18-254 günmüş, ortalamada 66 güne tekabül ediyor.

                               Ben alışkanlıkların sinsi birer tilki olduklarını düşünüyorum. Bunun için sebeplerim de var. Mesela genelde kötü bir alışkanlığı 1-2 gün gibi kısa bir sürede, rahatlıkla kazanabiliyorken iyi alışkanlıkları uzun sürede, çeşitli zorluklarla kazanıyoruz. Bu adil değil! Mesela hepimiz zararlı beslenme alışkanlığına kolayca sahip olabiliyoruz ancak kaçımız sabahları koşu yapma alışkanlığına sahip? Olay burada da bitmiyor. Kötü alışkanlıkları kazanması çok kolay olduğu gibi bırakması da hayli zor. Ve maalesef birçok insan kolay yolu seçiyor. Bu insanları bunu yapmaya itenin zayıf olan iradeleri olduğuna inanıyorum. İçlerindeki şeytana söz geçiremiyorlar! Ve bazen bu onların felaketi oluyor. Buna örnek olarak biz çocuklarda son güne ödev bırakma alışkanlığı gibi şeyler sayılabilirken yetişkinlerde tütün ürünlerinin kullanımı ve daha birçok vahim alışkanlık sayılabilir. İnsanlara  bu alışkanlıklarından niye vazgeçmedikleri sorulduğunda ise ” Bunu yapacak otokontrol bende yok” demiyorlar da türlü bahaneler sayıyorlar ve genelde buna da  yine çok kötü alışkanlıklar olan bahane uydurma ve erteleme alışkanlıkları sebep oluyor. Ben bu durumu çok acınası buluyor, onlar gibi olmamak için çaba sarf ediyorum. Çünkü ne kadar zor olursa olsun vazgeçilemeyecek ya da edinilemeyecek hiçbir  alışkanlığın olmadığını düşünüyorum ve bunu başaran insanlar da bunun kanıtı. Bu noktada “Alışkanlıkların zincirleri önce duyulamayacak kadar hafif, sonra kırılamayacak kadar güçlü olur.” diyen Warren Buffett’a katılmıyorum.

   Evet, kendisi içinde bulunduğumuz yüzyılın en başarılı yatırımcısı fakat bu konuda genelleme yaptığını düşünüyorum ve ona katılmıyorum zira bu alışkanlıkların zincirlerini kıran, söküp atan milyonlarca insan öyle demiyor. Bu konu hakkında söylenecek çok şey var fakat ben düşüncelerimi kısa ve öz bir şekilde paylaşmak istiyorum.

                                 Demem o ki  dünyanın en başarılı insanları bile yapamayacağınızı söylese de önünüzdeki tek engel yine kendiniz. Neden mi? Çünkü hayatınızın kontrolü sizde. Ve o hayat alışkanlıklarla dolu. Bir alışkanlığı hayatınıza sokabilecek olan da sizsiniz onu hayatınızdan söküp atabilecek olan da. Ne yaparsanız kendinize yaparsınız. Bu yüzden sevgili arkadaşlar kendinize hükmedin ve kendiniz için iyi olanı yapın.

(Visited 11 times, 1 visits today)