Sır

Bir varmış bir yokmuş. Okumayı çok seven bir aslan varmış. Bu aslanın adı Kemal’miş. Kemal’in evinde bir çok kitabı varmış.Aslan Kemal’in yaşadığı ülkede çok ünlü bir kütüphane varmış. Bu kütüphanenin adı “Kule Kütüphanesi” imiş. Kütüphanenin çok ünlü kitapları varmış. Diğer ülkelerin kütüphanelerinden çok farklıymış. Başka ülkelerdeki insanlar Kule Kütüphanesinin sırlı kütüphane olduğundan bahsediyorlarmış. Sırrının ne olduğunu öğrenmek için herkes akın akın kütüphaneye gidiyormuş. Ancak sırrı çözen olmamış.

Aslan Kemal de bir gün kütüphanenin sırrını çözmek için Kule Kütüphanesine gitmeye karar vermiş. Az gitmiş uz gitmiş dere tepe düz gitmiş ve kütüphaneye ulaşmış. Kütüphane görevlileri Aslan Kemal’i içeri almamışlar. O da müdür ile görüşmek istemiş. Müdür Kemal’e “Sen bir aslansın burada ne işin var ” diye sormuş. O da “Ben konuşan ve okumayı çok seven bir aslanım” demiş. Kemal’in gerçekten konuştuğunu gören kütüphane bu duruma çok şaşırmış ve “Peki madem kütüphaneye girmene izin veriyorum” demiş.

Aslan Kemal kütüphanenin bölümlerini gezmeye başlamış. Kitapların arasında gezinirken o kadar çok mutlu olmuş o kadar çok şaşırmış ki, önünde duran masayı görmemiş. Masaya çarpmış ve dengesini kaybetmiş. Tavana kadar kitapların bulunduğu bir dolaba çarpmış ve dolap sallanmış. Dolapta bulunan kitaplar teker teker düşmeye başlamış Aslan Kemal kitapların düşmeye başladığını görünce kaçmaya başlamış. Bir kitap,iki kitap derken on kitap düşmüş. Aslan Kemal kitapların hepsinden kaçmış. O anda içinden “Aman Allahım ! Gerçekten ucuz kurtuldum” diye geçirirken neredeyse kendi boyunda bir kitap pat diye önüne düşüvermiş.

Kemal bir anda olduğu yerde kalakalmış kitap Kemalle konuşmaya başlamış Uzun zamandır üst raflardan birinde uzun zamandır konuşmadan beklemekteydim. Kimse beni bulamadı ve ben kimseyle konuşamadım. Sen bu kütüphanenin sırrını beni bularak çözen kişisin . Beni o tozlu raflardan kurtardığın için teşekkür ederim.

Artık bu sırrı herkese anlatabilir insanların meraklarını giderebilirsin demiş. Aslan mutluluk içinde evine dönmüş.

(Visited 207 times, 1 visits today)