Şirin Bir Kayak Tatili

Yoğun işlerimize, sıkıcı derslerimize ara verip bir kaçamak yapıp ufak bir tatil yapmak hepimizi rahatlatan ve bir müddet bizi mutlu eden güzel şeylerden biridir. Bazen yalnızca odamıza yatıp deliksiz uyumak isterken bazen de farklı şehirlere gitmek, farklı atmosferleri tatmak isteriz. Kış tatilleri bunun en güzel örneklerinden biri. Her tarafın bembeyaz olduğu bir ormanın içinde, arkadaşlarınızla şömine başında muhabbet edip keyifli vakit geçirmenin tadını bu dünyada çok az şey verir. Hele kaymayı seviyorsanız sizin için çok tatlı bir tatil önerisi yapabilirim.

Kış tatili dediğimiz zaman hepinizin illaki bir sosyal medya hesabında reklamını görmüş olabileceğiniz bir yer olan Bansko geliyor benim aklıma. Bansko Bulgaristan’da Pirin dağının eteğinde küçük bir kasaba. Bir çok tur şirketi çok uygun fiyata İstanbul’dan otobüsle 10-11 saatlik bir yolculukla buraya götürüyor. Ayrıca uçakla Sofya’ya inip oradan otobüsle aracılığıyla veya kendi arabanızla da buraya gidebilirsiniz. Yolculuk çok uzun sürdüğü için bir müddet size eziyet gibi gelebilir ancak kasabaya yaklaşmaya başladıkça geçtiğiniz köyler ve etraftaki II. Dünya savaşı anıtları gerçekten size çok keyfili bir yolculuk yaşatacak ve sizi maziye götürecek. Uzun süren bir orman yolculuğu, rakım yükseldikçe artan ağaç çeşitleri sizi büyüleyecektir. Ayrıca belki de bir çoğumuzun belki de hiç görmediği Kara Trenle yolcuğumuz kesişiyor.

Kasabaya vardığınızda otellerin ve evlerin otantik avrupai havası sizi karların altında karşılaycaktır. Kasabada envai çeşit et lokantası, bar, pub gece klübü ve meyhane bulabilirsiniz. Ayrıca açıkhava buzpateni rink’i, hediyelik eşya dükkanları ve kaplıca bulunuyor. Yani her yaş grubuna hitap eden bir havası var. Gece hayatı çok keyifli anlayacağınız. Geçtiğimiz senelerde fiyat olarak her şeyin çok ucuz olması burayı kendine daha da çok bağlıyordu ancak maalesef günümüzde fiyatlar levanın 3 küsür lira olması sebebiyle biraz artmış. Yemekleri bizim damak zevkimize çok uygun o yüzden bu konuda kesinlikle sıkıntı yaşamazsınız. Ayrıca her yerde Türk’e rastlamak mümkün ve restoranlarda da bununla çokça karşılaşacaksınız. Orada Pita olarak geçen ve bizim bildiğimiz tavuk dönerle yapılan bir yiyecekleri var, özellikle “Mümün Usta”dan , hayır ”Mümin” değil “Mümün”, yemenizi kesinlikle tavsiye ediyorum. Ayrıca daha çok gençler için uygun olan ve gerçekten çok zevkli olabileceğini düşündüğüm bir festivale, Bansko Skifest’e de ev sahipliği yapıyor bu kasaba.  (Festival detaylarını websitesinden takip edebilirsiniz   https://www.banskoskifest.com/ )  

Kasabanın tam ortasında Gondola adı verilen bir teleferik istasyonu var. Bu Gondolayla yaklaşık bir saat süren yolculuğun ardından asıl pistlere gidilen ana istasyona ulaşıyorsunuz. Buraya ulaştıktan sonra günüzü kayarak geçirebilir ayrıca her pistin başında, ortasında ve sonunda bulunan kafelerde dinlenerek güzel vakit geçirebilirsiniz. Pistlerin gerçekten uzun olduğunu dinlenme yerlerinin sıklığından anlamışsınızdır diye düşünüyorum. Pistlere kendi telesiyejleriyle çıkmak uzunluklarına bağlı olarak en az on beş dakika en fazla da aşağı yukarı yarım saat sürüyor. Üst düzey keyif alacağınızı garanti edebilirim. Ekipmanınız yoksa da kesinlikle dert etmenize gerek yok kasabada uygun fiyata kiralayabileceğiniz bir çok yer var. Yine de kayak veya snowboard yapmayı tercih etmiyorsanız çeşitli spa’lara gidebilir veya kaplıcada keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Bir gün yolunuzun bu şirin yere düşmesini umut ediyor ve iyi seyehatler diliyorum 😊.

(Visited 41 times, 1 visits today)