Afro young woman sitting at the table in a home office, using laptop.

şirket eleD

şirket elemanlarının iş yerinden değil de evden çalışabilmeleri avantaj dezavantaj

 

21. yüzyılda değişime uğrayan sayısızca şeyden biri de çalışma prensiplerimiz. Eskiden çalışkanlık sabahları erken kalkıp güneş batıncaya kadar çalışmak olsa da artık bu etik yada verimli sayılmıyor. Firmaların en çok önemsediği faktörlerden biri verimlilik sonuçta, her iş veren çalışanlarına ödedikleri maaşın karşılığını görmek istiyor ve bunun sağlanması için ellerinden geleni yapıyorlar. Bu yöntemlerden biri de şirket elemanlarının kendi evlerinden çalışması.

Geleneksel çalışma tarzına aykırı olan bu yeni yöntemde çalışanlar sabahları erken saatlerde kalkıp takım elbise giymek zorunda kalmıyorlar ve bu çoğu insan için bir avantaj çünkü istatistiklere göre iş yerinde ciddi durmak için giyilen takım elbise, ceket, gömlek kombinasyonlarını giyenler %70’i rahat bulmuyor. Rahat edebildiğiniz bir ortamda, istediğiniz şekilde giyinikken kendi zaman çizelgenizi çizerek çalışmanın çalışanları mutlu ettiği apaçık belli peki bu mutluluk iş kalitelerine de yansıyor mu?

2015’de yapılan bir araştırmaya göre ev ofislerinde çalışan elemanlar, iş yerinde çalışanlarla kıyaslandığında daha verimli bir iş çıkarıyorlar ortaya. Bazıları ise bunun bazı kötü tarafları olduğunu düşünüyor: bir insan evinde denetim olamayacağından işini düzgün bir şekilde hakkını vererek belli bir süre dahilinde yerine getirdiğinden nasıl emin olabiliriz? Bu sorunun cevabı şu ki, olamayız çünkü bu mümkün değil. Ancak evden çalışan insanların da bu argümana sunabilecekleri kanıtlar var, yarattıkları işler. 2019 yılı teknolojinin doruk noktasına vurduğu bir yıl ve insanlık artık teknoloji sayesinde yaptıkları işi dünyanın her tarafından paylaşabiliyorlar.

Bunun avantajlarından biri de iş olacağı, evinizin yanında bir iş yerine veya uzak bir iş yeri için arabaya ihtiyacınız yok. Dünyanın bir ucunda kalırken diğer ucundaki bir şirket için çalışabilirsiniz yani seçenekleriniz sadece bir şehrin sınırlarıyla kısıtlı değil, bütün dünya sizin.

Belki de en önemli katkısı ise çevreye evden çalışmanın; trafiğe çıkıp günde iki kere kullandığınız araçla çevreye zararlı gazlar yaymıyorsunuz ve bu şekilde küresel ısınmanın azaltılmasına da bir katkınız bulunuyor. Aynı zamanda iş yerine özel kıyafet almanıza gerek kalmadığı için ağaçların kesilmesine katkıda bulunan tekstil endüstrisine de maddi bir yatırım yapmıyorsunuz.

Toparlamak gerekirse, evden çalışmanın insanın sosyal hayatını bitirebileceği gibi görüşler var ancak insanların sosyal hayatları tamamen çalıştıkları ortamla kısıtlı olmamalı zaten, sonuçta bütün bu konseptin amacı ufkunuzu genişletmeniz. Istanbul’daki evinizden boğaz manzarasını seyrederken merkezi Hong Kong’da olan bir şirket için çalışmak ve artan vaktinizi sosyal hayatınıza ve kişisel gelişiminize daha fazla adamak istemez miydiniz sonuçta?

(Visited 45 times, 1 visits today)