Sırlarınız mı Paranız mı?

21. yüzyıl veya bir başka deyişle “dijital çağ” insanların hayatlarını kökten değiştirmiştir. İnsanlar giderek telefonlarına bağlnmaya ve bütün bilgilerini onlarda saklamaya başlamıştır. Alışverişlerini ve banka işlemlerini bile oradan yapmaya başlamışlardır. Ve artık telefonlarımız, bizim için para ve kimlik olmuştur. Peki bu her yönden cüzdana benzeyen teknolojik cihaz, gerçekten de bir cüzdanın yerini tutabilir mi?

Herkesin cüzdanında bulunan para, kimlik, kredi kartları gibi bazı şeyler vardır. ;Ve bunların hepsini saklayan cüzdanınızı kaybettiğinizde herhangi bir kötü niyetli insana sizin paranızı harcamasına ve sizin yerinize geçip işlemler yapmasına izin vermiş olursunuz. Ve kısa bir süre sonucunda birikmiş banka borçları yüzünden evinize haciz gelebilir, hatta işlemediğiniz bir suçtan dolayı tutuklanailirsiniz. Peki ya telefononuz? Kredi kartı ve kişisel bilgileriniz kayıtlı olduğu için hapis cezası ve haciz tehlikesine ek olarak telefonunuzu ele geçiren kişiye sizin hakkınızdaki tüm bilgilere erişim vermiş olursunuz. Ancak bu bilgiler sıradan bilgi değildir. Sırlarınız, kişilikleriniz, fikirleriniz, düşünceleriniz ve hatta tutkularınız bile telefonuzdan elde edilebilir. Fotoğraflarınız, mesajlarınız ve yaptığınız en küçük bir arama, sizin benliğinizi ele verebilir. Ama bu bilgiler sadece sizin telefonunzda saklı kalmaz. Telefonlarımız, bize çok büyük bir sistemden verilen küçük bir parçadır. Yani erişimi olan insanlar istedikleri zaman, istedikleri kişilerin bilgilerine ulaşabilirler. Ayrıca bilgilerinizi silmeniz veya değiştirmeniz de yararsızdır. Çünkü dijital dünyada yapılan bir hareketin, ikinci bir şansı olmaz. Bununla birlikte telefonları bulmak cüzdanlardan çok daja kolaydır. Bunun nedeni telefonunuzun yerini bildiren birçok uygulama olmasıdır. Peki kaybettiğimiz bir cüzdanı nasıl buluruz? Cüzdanımızda bulunan kredi kartımızla yapılan herhangi bir işlemin nerede yapıldığını bulabilir hatta iptal ettirebiliriz. Ancak bu durum cüzdanımızda bulunan nalitg para için geçerli değildir. Ayrıca bazı cüzdanlarda bir fotoğraf ya da bir mektup gibi başka bir yedeği daha olamyan eşyalar bulunur. Telefonlarda ise çoğu fotoraf ve bilgi birçok yerde yedeklidir ve telefonunuzu kaybettiğiniz zaman bu bilgi ve fotoğrafları kolayca kurtarabilirsiniz. Aslında kaybedilen her şeyi bilgi olarak düşünmemeliyiz. Bazı cüzdanların özel ve normalden daha pahalı olduğu doğrudur ancak genellikle bir telefon, bir cüzdandan ve hatta içindeki paradan çok daha pahalıdır. Manevi değer de oldukça önemlidir. Örneği telefonunuzu ,her yıl bir başka modeli çiktiğindan, sürekli değiştirirsiniz ancak cüzdanınız uzun bir süre sizinle kalır ve manevi değeri gitgide artar. Güvenlik açısından ise telefonun korunaklı olması inkar edilemeyecek bir gerçektir. İsteyen herkes cüzdanınızı karıştırabilirken telefonuzu sifreler koyup özel bir uğraş vermeyen insanlardan korursunuz.


Kısacası telefonunuzu kaybettiğinizde onu bulmanız ve içindekileri koruma şansınız oldukça yüksektir ama cüzdanınızı kaybettiğinizde her şey bitmişitr. Ancak çok daha önemlisi, cüzdanınızda bulunamayacak bilgilerin telefonunuzdan bulunabilmesi ve size karşı büyük darbeler, korkularınız ve zaaflarınız bilindiğinden, için kullanılması olabilecek en kötü senaryodur. Bu nedenle bir seçme şansim olsaydı cüzdanımı kaybetmeyi tercih ederdim.

(Visited 101 times, 1 visits today)