Sırra Kadem Basacak Meslekler ve Yapay Zeka

Merhaba değerli okuyucu. Nasılsın, umarım iyisindir. Bugün bu yazıda gelecekte revaçta olacak meslekleri ve aynı zaman diliminde aynı zamanda da değerini yitirecek ve Atlantis gibi suların altına gömülecek mesleklerden bahsedeceğiz.

Öncelikle günümüz eğitim sisteminde bakıldığında iyi bir meslek sahibi olmak için dahi olmaya veya müthiş zeki olmaya gerek yok. Yorum ve ezber yapabilen herkes üniversite sınavında belli bir başarının üzerine ulaşacaktır. Geri kalan kısımda derece yapmak veya iyi bir kesimin içine dahil olmak istiyorsanız eğer, işte o zaman işler değişecektir. İyi bir dilime girmek ve derece yapabilmek için iyi bir çalışma düzeni gerek. Günümüzde revaçta olan meslekler genellikle doktorluk, mühendislik, mimarlık gibi klişe ve klasik meslekler. Ha bir de unutmadan memurluk var. Hiçbir şey yapamadıysanız ya da okumaya imkanınız olmamışsa KPSS’ye girip barajı geçip memur olabiliyorsunuz. Fakat bana göre gelecekte ne doktorluk kalacak ne memurluk ne de mühendislik. Hatta ve hatta belki insanlar artık çalışmak zorunda bile kalmayacak. Aklınıza gelen soruyu tahmin edebiliyorum öyle ise daha önce insanların yaptığı işleri artık kim yapacak ? Bu sorunun cevabı aslında çok basit ; “YAPAY ZEKA”.

Peki öyle ise neden şu andan itibaren kullanılmaya başlanmıyor ? Nedeni ise daha çok ilkel ve gelişmemiş olması. Bunu yanı sıra ünlü dahiler ve bilim insanları ise bu konuyu tartışıp durmakta. Gelecekte yapay zeka kullanılmalı mı yoksa aynı şekilde devam mı edilmeli. Bana kalırsa bu sorunun cevabını vermek için daha çok erken fakat bazı ipuçları da yok değil. Eğer gelecekte insanları yaptıkları işlerin yerini yapay zeka alır ise her şey çok daha basit ve hızlı olacak fakat bunun yanında da bir çok insan işinden ve ekmeğinden olacak. İleride bir çok insancıl duygular ile yapılması gereken şeyin yerini yapay zeka alırsa belki de her şey çığırından çıkıp kaos haline dönecek ya da belki de her şey daha insancıl bir şekilde robotlar ve yapay zeka tarafından idame ettirilecek. Kim bilir belki de hastalandığımızda doktora gidip muayene olmak yerine herkesin evinde en az 1 adet bulunan kişisel hizmet robotundan reçete istenecek ve gereken ilaçlar kullanılıp tedavi olunacak. Belki de inşaat işçilerinin yerini alan robotlar bir binayı 3 ay içinde yapacak. Belki de evimizdeki robotlar bize muhtaç olmadan her türlü ev işini yapacak. Fakat belki de hiçbir şey istenilen gibi olmayacak. İşler tamamen istenmeyen bir boyut alacak ve dünya bir kaosun içine sürüklenecek. Ünlü bilim adamı Stephen Hawking’e göre yapay zeka kesinlikle yapılmaması gerekilen ve yapıldığı taktirde dünyayı kaosa sürükleyecek bir yenilik olacak. Fakat aynı zamanda ünlü girişimci Elon Musk’a göre de yapay zeka dünyanın ve evrenin tek kaçış kapısı olacak ve evreni kurtaracak. Bu sorunun yanıtını şimdiden vermek imkansız. Cevabını gelecekte deneme yanılma yöntemi ile alacağımızı bir soruya günümüzde milyonlarca dolar yatırım yapılıyor. Umarım Elon Musk haklı çıkar ve yapay zeka bizi yok eden bir güç değil, bizim Zümrüd-ü Anka gibi küllerimizden yeniden doğmamızı sağlayacak bir devrim olur.

(Visited 93 times, 1 visits today)