Sitelerin Evcil Hayvan Krizi

Yaklaşık 4 yıldır evimde 4 kediyle yaşıyorum. Benzer durumda olan insanlar çoğunlukla hallerinden memnun olsalar da böyle bir duruma karşı olan insanlar da bulunmakta. Özellikle site tarzı ortamlarda evcil hayvan beslenmesine karşı olunduğunu, hatta yasaklandığını bile görebilirsiniz. Bu kişilerin görüşleri için sebepleri olsa da ortak bir çözüm yolu hala bulunabilir. Fakat önce şikayetlerin ne olduklarını anlamamız lazım.

En yaygın görülen şikayetlerden biri özellikle köpek sahiplerini ilgilendiriyor. Bazı sitelerde evcil hayvan sahibi olmak yasak olmasa da site içerisinde hayvanları gezdirmek yasak. Bunun için genellikle verilen sebep hayvan sahiplerinin, özellikle köpek sahiplerinin, hayvanlarının pisliğini temizlememesi. Bulunduğum yerlerde uzun bir süredir böyle bir olaya şahit olmamış olsam da hala yaşandığına ve insanların rahatsız olduğuna eminim.

Başka bir tartışma konusu da bu hayvanların ev ortamlarında düzgün bir şekilde yaşayıp yaşayamaması. Bazı insanlar hayvanların evlerde bulunmasının hayvanı hapsetmekten farklı olmadığını düşünüyor. Bunun doğruluğu kişiden kişiye değişir. Hayvanları konusunda çok dikkatli ve sorumlu olan insanlar da gördüm, sadece almış olmak için alıp sonra bakamayan insanlar da. Hatta sokaklarda bulunan sürüce cins köpek olduğunu görebilirsiniz. Bilinçsizce aldıktan sonra bakamayıp sokağa bırakan insan bol. Üstelik ev ortamında büyümüş bir hayvansa bırakılan, bu hayvanı ölümüne terk etmekle aynı şey olabilir, bir anda farklı bir ortama atılınca ayak uyduramıyor çünkü. Ama bu sorumluluk konusu başlı başına ayrı bir konu ve site ortamlarındaki olaylarla birlikte tartışılması çok doğru değil. Ama kendim daha önce öyle bir tartışmada kullanıldığını gördüğüm için belirtmek istedim.

Bahsedeceğim son şikayet ise bazı insanların başkalarının evcil hayvanlarının kendilerine saldırması veya saldırgan davranması. Bu genelde eğer birisi siteye şikayet edilecek ise öne sürülen olay oluyor. Bir evcil hayvanın yanında sahibi varken bir insana durduk yere saldırması kulağa saçma gelebilir, zaten de öyle. Böyle bir iddia ortaya atıldığında hiçbir zaman gerçek olduğunu görmedim. Genelde sadece şikayet eden kişi ya hayvandan ciddi bir şekilde korkuyor ya da bilinçli olarak öncesinde hayvanı kışkırtacak bir hareket yapmış oluyor.

Bunlar için öne sürebileceğim çözüm aslında zaten çoğu yerin zaten uyguladığı bir çözüm, o da evcil hayvan parkları. Ama bunun en iyi şekilde uygulanışını İstanbul’da yaşarken oturduğum sitelerden birinde gördüm. Aşırı olmasa da oldukça büyük, çimenlik bir alan hayvanların gezdirilmesi için sitenin diğer alanlarından ayrı bir bölgeye yapılmış. Burada insanlar evcil hayvanlarını, çoğunlukla köpeklerini, gezdirebiliyor ve başka köpeklerle oynatabiliyor. Site içerisinde ciddi bir hayvan korkusu veya nefreti olmayan hiçbir insanın bu durumdan rahatsız olduğunu görmedim. Zaten işin sonunda sıkıntılara sebep olanlar evcil hayvanların kendileri olmuyorlar, ya sorumsuz sahipler bu durumlara yol açıyorlar ya da bazı site sakinlerinin ön yargıları kendilerine zarar veriyor.

(Visited 241 times, 1 visits today)