SİZ DEĞİL BİZ

Halide Edip Adıvar, Kara Fatma… Daha niceleri. Bizim şu anda burada olma sebeplerimiz, bizim yaşama sebeplerimiz. Vatan sevgisinin hangi yaşta, hangi cinsiyette, hangi durumda olmasının fark ettirmeyen şehitlerimiz. Bu aldığımız nefeste, yediğimiz yemekte, ayakta duran bu vatanımızda geçirdiğimiz her günde onların hakkı var.

HALİDE EDİP ADIVAR

Savaşın tüm dirayetlerine, zorluğuna, yorgunluğuna rağmen kaleminden hiçbir zaman vazgeçmemiş bu Türk kadın kahramanımız. Bu kadın siperlerde çok fazla savaşmamış lakin bu kadın gönüllerle savaşmış. Bu kadın kılıcına değil kalemine güvenen bir kadın. 1919’da İstanbul’da yaptığı etkili ve yürek deren konuşması ile bir çok insanı doğru yola getirmiştir. Savaş yılları sırasında şimdinin haber kaynağı olan Anadolu Ajansı’nın kurulmasında büyük rol oynamıştır.Halide Onbaşı (Halide Edip Adıvar) (1884-1964)

Bazen düşünüyorum ki biz o zamanlarda yaşasaydık bizim ne gibi katkımız olurdu. Ben belki cephede omuz omuza savaşamazdım fakat onun yerine gazete bastırır, sivil bir şekilde vatanıma sahip çıkardım. Biz belki de bu kadınların tırnağı bile olamayız fakat onların bizim için neler yaptıklarını unutmadan onların vasiyetlerini yerine getirebiliriz.

(Visited 87 times, 1 visits today)