3d human with a red question mark

Siz Kimsiniz?

İnsan yaradılışı gereği soru sorar. Bu şimşek nasıl oluştu, neden deprem oldu, evreni kim yarattı, babam böyle pasta yapmayı nerden öğrendi gibi sorular insanlığın varoluşundan beri kendine sorduğu sorulardır.  Ama etrafımızı sorgulamadan önce kendimizi sorgulamalıyız. Kim olduğumuzu, nasıl bu hali aldığımızı bulmalıyız. Sahi, siz kimsiniz?

Bir bireyin birey olmasında rol alan faktörler başlıca bireyin kalıtsal özellikleri ve yetiştiği çevredir.  Bizi biz yapan asıl özellikler tabii ki damarlarımızda dolaşan asil kanda mevcuttur. Gücümüz, kudretimiz, asaletimiz, hızımız, zekamız kısaca yeteneklerimiz genlerimizden gelmektedir.  Prision Break dizisindeki aynı ortamda büyümüş iki farklı anne ve babanın çocuğu olan Michael ve Lincoln çok farklı davranışlar sergilemişlerdir. Daha gerçek hayattan bir örnek arıyorsanız mesela Elon Musk ve kardeşi Tosca Musk’ı ele alabiliriz. Elon Musk, kitabında da söylediği gibi, küçüklüğünde yerel kütüphanelerine gelen bütün kitapları okurmuş. Kardeşi Tosca Musk ise Elon Musk kadar azimli değilmiş ve Elon Musk’ın çalıştığı kadar çalışmıyormuş. Genlerindeki zekadan olacak ki Tosca Musk şu anda hatırı sayılır bir yatırımcı. Ama zamanında çok çalışan Tosca Musk şu anda NASA ile rekabet edebilecek bir uzay araştırma merkezi kurmuş, ilk dikey iniş testlerini yapmış, sonrasında da bu testin başarıya ulaştığını görmüştür. Aynı zamanda bu şirketin otomobil üreten de bir yan firması da var. Yani Tosca Musk yeterince çaba göstermeden iyi bir yerlere gelmiş ama daha fazla çaba gösteren Elon Musk, yirmi birinci yüzyılın en önemli insanlarından biri olmuştur. Yani yeteneklerimiz genetiktir ama bunu geliştirmek bizim elimizdedir.

Peki, olaylara tersten bakarsak? İki kardeşin farklı şartlar altında büyüdüğünü düşünelim. Star Wars filminden Leia Organa ve Luke Skywalker. İki kardeş olan Luke ve Leia yirmili yaşlarına kadar birbirinden habersiz büyümüşlerdir. Luke Skywalker modern hayatın çok dışında Tatoonie adlı bir gezegende büyümüştür. Luke Skywalker evrende olanlardan bir haber büyürken Leia Organa ise Alderaan adlı bir gezegende seçkin ve zengin bir ailenin kızı olarak büyümüş, gençliğinde ise İmparatorluğa karşı isyanın lideri olmuştur. Luke Skywalker ise o isyana katılan bir birey.

Ama ne olursa olsun, her ne koşulda olursa olsun, hangi ırktan, hangi genden, hangi boydan geliyorsanız gelin şunu bilmelisiniz ki çevre koşullarının kötü olması, bir şeyi yapmanın genlerinizde olmaması o şeyi yapmamanız için bir mazeret, bir bahane olamaz. Ne olursa olsun her zaman sizi siz yapan sizsiniz.

 

(Visited 141 times, 1 visits today)