Sizce Uzayda Yeni Ev Araştırmak Acil mi?

Son zamanlarda popüler olan konulardan biri de uzayda yaşam. Araştırmacılar Dünya dışında da bir hayat sürebileceğimiz başka gezenler aramakta ve bu araştırmalara çok miktarda zaman ve para ayırmaktadırlar. Peki sizce yeni bir dünya arayışında olmak aslında yapılması gereken şey midir?

Gelişmiş ve zengin ülkeler çok büyük miktarlarda olan bütçelerini uzay araştırmalarına yatırmaktadır. Bu ülkelerden bazıları Amerika Birleşik Devletleri, Rusya, Fransa, Japonya’dır. Bu araştırmaların sebepleri evreni daha iyi anlamak ve bilimsel keşifler yapmak, diğer ülkelere karşı askeri ve stratejik bir üstünlük kurmak ve insanlığın gelecekteki yaşamın garantiye almak diye sayılabilir. Son dönemlerde en çok insanlığın geleceğinin tehlike altında kalması durumda yaşamını sürdürebileceği yeni bir keşfetmek konuşuluyor ve bu konu hakkında birçok çalışma yürütülmeye başlanmıştır.

Dünyadaki yaşamamızın tehlikeye girmesi konusuna gelirsek eğer bu soruna sebep olan birçok faktör olduğunu söyleyebiliriz. Yoksulluk; dini çatışma ve savaşlar; temiz, ekonomik ve sağlıklı yaşam alanları; yeterli yemek ve temiz su kaynaklarının kalmamaya başlaması ve bu duruma yol açan sebeplerden biri olan küresel ısınma ve iklim değişikliği gibi nedenler sayabiliriz. Fakat her geçen artan can kayıplarına ve neslinin tükenmesi tehlikesi olan birçok hayvan türüne rağmen gelişmiş ve zengin devletler günümüzün bu sorunlarına vakit ve para harcamak yerine uzay araştırmalarına yüklü bir miktarda harcıyorlar.

High resolution digital image depicting a single, sad, dirty polar bear, floating on a dwindling chunk of ice, in the center of vast ocean garbage patch. Image is intended to illustrate themes like environmental degredation, ocean pollution, habitat loss, global warming, and climate change in general.

Dünyanın birçok yerinde, çalışanlar yeteri kadar maaş alamıyor ve gayet düşük bütçelerle kendilerini ve ailelerini geçindirmeye çalışıyorlar. Ne yazık sorun burada da bitmiyor. Eğitim görmüş olsun ya da olmasın yine de herhangi bir işe kabul edilmeyen veya çalışabileceğim bir iş bulamayan çok sayıda insan da var. Bu insanlar doğru düzgün bir evde bile genellikle kalamıyor, sokaklarda yaşamak durumda kalıyor. Yemek bulmak ve almak, zorlu hava şartları altında hayata tutunmaya çalışmak büyük güçlüklerle baş etmeye çalışıyorlar. Aynı zamanda bu tarz ekonomik sebeplerden dolayı yaşayacak temiz ve sağlıklı bir yer bulamayan ya da yaşadığı ülkedeki yoksulluk sorunundan dolayı temiz suya ve doğru düzgün sağlıklı yiyeceklere ulaşamayan çok sayıda insan da yok değil. Özellikle son birkaç yıldır daha çok gündemde olan ayrı bir konu da küresel ısınma. Artan nüfusla da beraber dünya verdiğimiz zarar da arttı. Sere gazlarının etkisiyle ısınan dünyamızda iklim değişikliği birçok soruna yol açıyor. Buzulların erimesiyle hayvanlar yaşam alanlarını kaybediyor, havadaki ani değişikliklerle ve sert hava şartlarının etkisiyle evler yıkılıyor, kazalarda canlar kaybediliyor, tarım mamülleri boşa gidiyor vb..

Yukarıda söylediklerimi toparlayarak kendi fikrime gelirsem eğer gelişmiş ve zengin ülkelerin dünyamızı ve oradaki her canlının gelecekteki yaşamanı koruması konusunun üzerine daha fazla düşmesi gerektiğini düşünüyorum. Bu demek değildir ki hayır dünyadaki sorunları çözmeden uzay araştırmalarına devam edilmemeli. Ben tabii ki de uzay araştırmalarının ve bilimsel çalışmaların sürdürülmesini istiyor ve gelecekteki tehlikeye karşın hazırlıklı olmak amacıyla yaşanılacak yeni bir gezegen arayanının da olması gerektiğini destekliyorum fakat bu ülkelerin gerçekten insanlığın gelecekteki hayatını düşünüyor ise zaten bizim yaşamımıza gayet uygun bu harika gezegeni ve onunla birlikte içindeki her canlıyı da koruması gerektiğini ve bu konunun üzerinde gerekirse yüksek bütçeli de olsa yeteri para ve zaman ayırmaları gerektiğini savunuyorum.

(Visited 24 times, 1 visits today)