Sizce Yapay Zeka Tehdit Mi Yoksa Değil Mi ?

Günümüz 21.yüzyılda teknoloji ve yapay zeka çok gelişip hayatlarımızın büyük bir bölümünü kaplamaya başladı, fakat insanlar gelişen teknolojiden hoşlanırken gelişen yapay zeka projelerinden korkuyorlar.

Bence teknolojinin gelişmesinin genel olarak hoşumuza gitme sebebi rahatımıza düşkünlüğümüz. Zaten geçmişte icat edilen çoğu icatlar insanların istediğini daha kolay ya da daha hızlı yapmasını sağlamak için düşünülmüş. Fakat yapay zeka, bilgisayarın veya bilgisayar kontrolündeki bir robotun çeşitli faaliyetleri zeki canlılara benzer şekilde yerine getirme kabiliyeti olduğu için kulağa ister istemez biraz ürkütücü geliyor.

Ä°lgili resimAslında her değişim kuşakları korkutuyor. Sanayi Devrimi’nde de oldu, teknoloji ile ilk gelişmeleri duyduğumuzda da oldu, mobil geldiğinde de oldu, insanlar hep ‘işler makineleşiyor, robotlaşıyor, biz ne yapacağız, işsiz kalacağız’ gibi tedirginlikler yaşıyor. Her işin robotlar tarafından ele alınacağı ve işsiz kalınacağı gibi konular sürekli gündemde. Aynı zamanda insanlar kendilerince  senaryo da üretiyor. Örneğin; Şu an teknolojinin dünyamızın her yerinde her şeyi kontrol ettiğini düşünürsek, bu teknoloji ve bilgisayarların, kendi kendine düşünebilen ve hareket edebilen bir sistem tarafından insan dışı bir kontrol ile tüm gezegeni ele geçireceği, bombalar patlatabileceği veya hassas sistemleri durdurabileceği ve bu sayede insanoğlunun sonunu getireceğine dair korku senaryoları ileri sürülmektedir.

Kimse geleceği göremez ve bu yüzden yapay zekanın bizlere neler getireceğini de bilemeyiz. Belki bir tehdit olacak belki de geçmişte teknolojinin yaptığına benzer olarak kolay olan hayatlarımızı daha da kolaylaştıracak. Fakat şu bir gerçek ki teknoloji ve yapay zeka gelişiyor ve gelişmeye devam da edecek.  Ayrıca bunu engellememiz pek kolay görünmüyor.

(Visited 59 times, 1 visits today)