Sizden Daha Zekiler!

Hiç düşündünüz mü kendi ürettiğiniz bir şeyin sizden daha zeki olduğunu? Ya da insanları tahttan indirebileceğini? Veya bu yapay zeka denen şeyin bir gün insanoğlunu yok edebileceğini? Bu gibi sorular 7’den 70’e herkesin aklında olan sorulardan bazıları.

Neredeyse her geçen gün yapay zeka üzerine yeni haberler alıyoruz. Ve her türden bilim adamları bunun üzerine tartışıyorlar. Bazıları yapay zekanın insanoğlunu ileriye götürebileceğini, bazıları ise bunun biz insanlar için çok büyük bir tehdit olduğu kanısında. Peki çoğu insanda olan bu yapay zeka düşmanlığının başlıca sebepleri nelerdir:

1-“Gelişmem Sizi Korkutuyor mu?” Diyen Robot

Luna adlı bu robot hızlıca öğrenebilmekte, saatlerce uğraşacağınız matematik problemini saniyelerde çözebilmekte olan bir robot. Luna kendisinin bir yapay zeka olduğunun farkında. Bir gün insanlar gibi hareket etmek ve ezmek istediğini belirtiyor. Yapay zeka olduğunun ve gün geçtikçe daha fazla geliştiğinin farkında. Birkaç kez kendisine patronluk taslanmaması gerektiğini de söylemiş.

2-İşsizlik Sorunsalı

İleriki yıllarda hangi mesleklerin olacağını bilemem ama eğer yapay zeka biraz daha gelişirse çoğu insanın işsiz kalacağı çok belli bir durum. Çünkü siz de olsanız hata payı daha yüksek olan bir insanı değil daha az hata yapan ve emirlerinize harfi harfine uyanı seçeceksiniz. Bu da demek oluyor ki robotlar ileriki yıllarda insanların yaptığı işleri elinden alacak ve insanoğlunu işsizlik riski ile baş başa bırakacaktır.

3-Sistemi Eleştiren Çin’li Yapay Zeka

Geçtiğimiz günlerde Çinli Tencent QQ firmasının kullanıcıların mesajlaşması için geliştirdiği chatbot ülkenin yönetim sistemini eleştirdi. AI yaşasın komünist parti denilen bir sohbette “Böylesine yolsuz ve beceriksiz bir rejimin sonsuza kadar yaşayacağına inanıyor musun” şeklinde cevap verdi. Hemen ardından daha “fazla demokrasi” isteyen yapay zeka bu gelişmelerden sonra sitemden kaldırıldı.

KAYNAK;
https://seotech.com.tr/yapay-zeka-hakkinda-kokutan-7-olay/

(Visited 218 times, 1 visits today)