Sizin Farklı Bir Ayak İziniz

Son zamanlarda sıkça duyduğumuz “Küresel Isınma” terimi ile Antartika’da milyonlarca ton buzulun eridiği, mevsimlerin değiştiği, kuraklığın arttığı haberlerini sıkça izliyoruz. Küresel ısınmaya sebebiyet veren sera gazları günümüzde insanların tükettiği enerji miktarı ile de doğru orantılı olarak artış gösteriyor. Atmosferin küçük ama başlıca sera gazlarından önemli bir bileşeni olan karbondioksit, soluma ve volkanik patlama gibi doğal süreçlerle veya fosil yakıtların kullanımı gibi insan faaliyetleri sonucunda açığa çıkar. Karbon ayak izi; yeryüzünde yaşayan tüm insanların günlük yaşamında kullandığı veya satın aldığı ürünler, ısıtma ve soğutma için harcadığı enerji, yaşamı boyunca kullandığı ulaşım araçlarının atmosfere yaydığı karbon miktarı gibi birçok değişkenin bir araya gelmesi ile oluşan, bireyin atmosfere yayılmasına neden olduğu karbon miktarına işaret eden bir terimdir. Başka bir ifadeyle kullandığımız ürünlerin tamamı ve gerçekleştirdiğimiz her faaliyet için gerekli olan enerjinin üretilmesi sırasında atmosfere salınan birim karbondioksit cinsinden karbon gazı toplamını ifade eder.

Peki bunu nasıl azaltabiliriz?

1) Daha Çok Bisiklet, Daha Az Araba Kullanımı

Geleneksel otomobiller, havayı kirleten çok fazla egzoz gazı çıkarır. Aslında, araçlar tüm ABD hava kirliliğinin üçte birini üretir.

Araçların yaydığı toksinler, egzoz borularının insanların havayı doğrudan akciğerlerine soluduğu sokak seviyesinde olduğu göz önüne alındığında, insan sağlığı için de çok tehlikelidir. Daha az araç kullanmak mı, daha fazla bisiklet sürmek mi? Kendinize sorun! Aynı zamanda bisiklete binmek sizi kas gücünüzü kullanmaya zorlar. Çevreye yardım ederken bir de egzersiz yapmış olacaksınız. Bir bisiklet üretmek, bir araba üretmekten çok daha az enerji gerektirir. Herhangi bir nedenle bisiklete binemiyorsanız, toplu taşıma araçlarını kullanın. Yolda daha az araba bulundurursunuz, bu da havayı bir kerede dolduran egzoz miktarını azaltır.

2) Günümüzde veya Gelecekte Yaşanabilecek Her Türlü Su Kıtlığını Engelleyin

Su kullanımınızı azaltmak çok önemlidir. Bu dünyada çok fazla su var ve bundan daha fazlasını üretemeyiz. Dünyadaki suyun yüzde 96.5’inin insan tüketimi için çok tuzlu olduğunu biliyor muydunuz? Kalan tatlı suyun üçte ikisi kutup buzları, buzullar ve karda bulunur. Sadece şu 2 küçük kurala uysanız bile onlarca litre sudan tasarruf etmiş olursunuz;

A. Dişlerinizi fırçalarken, suyu kapattığınızdan emin olun. Açık bırakmayın, sadece ağzınızı durulama zamanı geldiğinde açın.

B. Daha kısa sürede duş alın. Bunu yapmanın eğlenceli bir yolu, 5-10 dakikalık bir şarkıyı dinlemek ve daha sonra şarkı bittiğinde duşu bitirin.

3)  Daha Fazla Mevsimsel ve Yerel Bitki Tüketin

Yemeğinizin çoğunu yerel ürünler olarak satın almaya çalışın. Hayvansal ürünler daha fazla su ve kaynak gerektirdiğinden karbondioksit bakımından çok daha yoğundur. Yerel çiftçileri desteklediğinizde, yemeğinizin size ulaşmak için ne kadar ilerlediği konusunda endişelenmenize gerek yoktur.

Ve bunu ,konusunu da ele aldığımız karbon ayak izinizi, eğer siz de isterseniz hesaplayabilirsiniz. Böylece karbon ayak izinizin ne kadar büyük veya küçük olduğunu görmüş ve buna göre de tedbirler almış olursunuz.

*https://www.nature.org/en-us/get-involved/how-to-help/carbon-footprint-calculator/

 

(Visited 28 times, 1 visits today)