Slowcity (Cittaslow)

Slowcity dünyanın sakin şehirlerine verilen addır. İnsanlar bu şehirlere genellikle rahat olmak, huzur bulmak, hayatın türlü sıkıntılarından kurtulmak için giderler. Slowcity şehirleri korna sesinin az olduğu daha çok kuş cıvıltılarının olduğu mükemmel şehirlerdir. Slowcity şehirleri “Cittaslow” diye geçer.

Türkiye’nin slowcity şehirleri şunlardır:

1-Cittaslow Vize

2-Cittaslow Seferihisar

3-Cittaslow Perşembe

4-Cittaslow Halfeti

5-Cittaslow Uzundere

6-Cittaslow Gökçeada

7-Cittaslow Taraklı

8-Cittaslow Akyaka

9-Cittaslow Şavşat

Peki bu slowcity nasıl ortaya çıktı?

Slowfood’un hareketinden 13 yıl sonra çıkmıştır. Aynı felsefe kentlere yansıyınca Slowcity (Cittaslow) ortaya çıkmıştır.

Nasıl Cittaslow Olabiliriz?

Cittaslow olabilmek için misapirverlik ön plandadır ama sadece bu yetmez.

Organik, doğal ürünlerin üretiminin olması gerekir.

Çok yüksek ve huzuru bozan seslerden uzak bir kent olması lazım.

Trafiğin İstanbul şehirlerindeki gibi kalabalık değil de sakin ve huzurlu olması büyük rol oynar.

Sanatın olması da bir etkendir tabi.

En önemlisi ise şehrin nüfusunun 50000 (elli bin)’den az olması.

Belki bu etkenlere dayanarak sizin yaşadığınız şehir Cittaslow olabilir.

Ben Cittaslow şehirlerinden biri olan Perşembe’yi gezdim ve benim yaşadığım şehir olan Ankara’dan binlerce farkı olduğunu gördüm bunların en iyi anlaşılanı ise gürültü kirliliğinin olmaması.Üstelik araba kullanmayı yeni öğrenenler için çok uygun bir yer. Her taraf yemyeşil, pazarları sessiz sakin, doğal ürünleri oldukça fazla ve insanları çok cana yakın. Her Cittaslow şehrini gezdiğinizde içinizde açan bir çiçek varmış gibi hissediyor insan. Genellikle büyük şehirlerde yaşadığımız için o havalar insana farklı geliyor. Ayrıca Ordu iline bağlı olan Perşembe, yemyeşil ve huzur dolu yaylalarıyla ünlü bir yer olmasının yanı sıra Ordu kıyılarıyla eş gelen Karadeniz’in hırçın dalga seslerini barındıran görkemli bir mekandır. Kısacası  her şeydir Cittaslow kentleri, içinde aklınıza gelebilecek şeylerin hepsini barındırır. Bu muhteşem şehirleri anlatmayı çok seviyorum çünkü anlatırken bile sıkıntılarımdan kurtuluyorum.

2013’ teki bilgilere göre 28 ülkede 182 şehir Cittaslow unvanı almayı başarabilmiştir. Bu sayının 76’sı (76 şehri) İtalya’da bulunmaktadır. İtalya’dan sonra en fazla 12 şehirle Polonya ve Almanya yer almaktadır. Anlattığım gibi Türkiye’de 9 Cittaslow unvanını alan şehir vardır. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde ise Yeniboğaziçi ve Mehmetçik şehirleri bu ünvanı almıştır. Dünya’da en az sakin şehir yer alan ülke ise Yeni Zellanda’dır. Yeni Zellanda’nın bir şehri Cittaslow unvanını almıştır o şehir ise Matakana’dır.

Sonuç olarak anlatmak istediğim;doğal olan her ortama şu son zamanlarda o kadar çok ihtiyaç var ki,umarım tüm dünyada her yer daha sakin daha temiz,ve daha doğal ürünlerle yaşayabileceğimiz alanlar oluşur.Artık insanoğlu daha bilinçli doğamızı temiz tutabilmek için elimizden geleni yapmalıyız tabi bunun için önce eğitim gerek…Daha sakin şehirlerin olduğu çok mutlu insanların olduğu bir dünyamız olsun….

 

slowcıty ile ilgili görsel sonucu

(Visited 133 times, 1 visits today)