Sokak Dostları

   Köpekler için insanın en iyi dostu derler. Bence bu tüm hayvanlar için geçerlidir. Kuşlar, kediler, köpekler hepsi bizim dostumuzdur. Peki bu hayvanlar neden sokaklarda aç, susuz ve yalnız?

Hayvanların sokağa bırakılamsının nedenleri çok ama en büyük nedeni bilgisiz ve umursamaz hayvan sahipleri. Bu insanlar bilmeden bir hayvan alıp ya bakamadıklarından ya eğitemediklerinden yada onlara artık çok büyük geldiğinden sokağa atan insanlar. Bu bilgisizliğin nedeni internette gezinen videolar. İnsanlar nedense hayvanı aldıkları gün bu videolardaki gibi oyuncu ve sevimli olmaları gerektiklerini sanıyor. Ki bunun böyle olmasının imkansız olduğunu biliyoruz. Papağanların, evcil hayvanların en zekileri sayılan hayvanların, bile önce eğitilmesi gerekir.

Peki sokakta ki dostalrımız için ne yapılmalı? Bunun çözümü basit onlara bir yuva bulmak. Diyenlerimiz vardır. Ama sıkıntı şu ki sokaktaki hayvanların sayısı her geçengün artmakta. Peki bu hayvanlar nereden gelmekteler? Pet shoplardan tabi ki. Bu nedenle pet shoplardan hayvanların alınmamasını doğru bulmamaktayım fakat bunu engelemek benim elimden gelmez. Ama bence engellenmeli. Bence herkez vitrindeki tatlı yavru köpeği almakdansa sokakda kalmış bir yavruyu sahiplenmesi onu açlıktan kurtarması kat ve at daha iyidir.

Aynı zamanda hayvanları alacak kişilerin bakım hakkında eğitilmesi gereklidir çünkü sokağa bırakılan hayvanların çoğu bakılamdığı için dışarı bırakılmaış bulunmakta. Hayvların ne zaman yemek yemli olduğu ne zaman dışarı çıkmalı ne zaman uyumalı. Bunlar yapılırken ortamda ne olmalı, olmamalı. Hayvanların bakımı onlrın mutluluğu ve sahiplerin mutluluğu için önemli çünkü evcil hayvanları ile mutlu olnanlar onları sokağa atmazlar.

Bunun yanında barınaklardaki bakım hizmetlerinin geliştirilmesi gerekmekte. Eğer bir barınak gördüyseniz bilirsiniz ki barınaklar sıra sıra dizilmiş kafeslerden ibaret. Bunun deişmesi gerekli daha ”lüks” barınaklar lazım diyebiliriz.

Hayvanlarında kontrol altına alınmaları lazım çünkü bir sürü köpek her sene, doğal şartlarda ,üç ila dört yavru büyüte bilir bu her sene binlerce yavru demek. Bu sayıların kontol altına alınabilmesi için yapılabilecek bir şeyde barınak ve pet shopları birleştirmek olabilir. Bu hem barınağa gelir sağlar hemde sürekli boşalan yerler olacağından yeni sokak köpekleri kurtarıla bilir. Fakat bu yine hayvan sahiplerinin yardımalrı sayesinde başarıla bilir. Çünkü alına köpek bir sene sonra geri sokağa bırakılırsa sistem işlemez. Sokaktaki hayvan sayısı gene artar ve problem tıpkı kartopundan büyüyen bir çığ gibi büyür ki bu problem zaten bir ev boyunu geçti. Şu anki çalışmalar yetersiz kalmakta ve sayı giderek artmakta iken siz oturmuş burada benim yazımı okuyorsunuz. Neden? Haberlerde duymadığınızdan mı? Yoksa, başka yapacak iş kalmadığından mı ? Neden oturuyorsun ? KALK! kapının önüne bir kab su bir kab mama koy. Orada sakın, durma kış geliyor. Onların sırtında battaniyeleri yok, sen koy.

Çünkü onlar bizim dostumuz onlar bizle yaşadılar onlar bize yardım ettiler, zamanında koyunlarımızın başını beklediler. Evlerimizin kapısından kötülükler girmesin diye uyurken bile etrafı yokladılar. Şimdi ise sıra sende olar görevini yerine icabiyla getirdi sıra sende!

(Visited 85 times, 1 visits today)