Sokak Oyunları mı? Teknolojik Oyunlar mı?

Şimdiki zaman çocukları genellikle bilgisayar oyunlarını tercih eder çünkü bilgisayar oyunlarında da artık hep birlikte oyun oynayabiliyorsunuz ve bu yüzden de şimdiki zaman çocukları bilgisayar oyununu tercih eder, şahsen bende bilgisayar oyunlarını tercih eden kişiler arasındayım benim oynadığım oyundan örnek veriyim , Pubg mobile benim oynadığım oyunun ismi, silah oyunudur bu oyunu çocuktan tutup büyük insanlarda oynayabiliyor. Bu oyunda istersen 4 kişilik kendi arkadaş grubunla girebilirsin, istersen de yabancı insanlarla girebiliyorsun ve oyun oynarken konuşabiliyorsun güzel ve eğlenceli vakit geçirebiliyoruz. Ben de pubg mobile oyununu 2 yıla yakındır oynuyorum. Pubg mobile dan başka arkadaşlarınla birlikte oynayabildiğin daha çok oyun vardır ama ben bildiğim için pubg mobile oyununu örnek verdim.

Bu oyundan önce bende geleneksel oyunları daha çok tercih ediyordum, örneğin körebe, çelik çomak, saklambaç, çatlak patlak, birdir bir , istop, arapsaçı, aç kapıyı bezirgan başı, ip atlama ve bunlar gibi bir çok geleneksel oyun vardır. Mesela arapsaçı oyununu anlatıyım sizlere, arapsaçı: oyuna başlamadan önce oyuncular bir daire oluşturacak şekilde yere oturur. Bir oyuncu, elindeki ip yumağını, ipin ucunu bırakmadan bir diğer oyuncuya atar. Yumağı yakalayan kişi ipi tutar be yumağı başka birine atar. Böylece giderek büyüyen bir ağ oluşur. Oyunun 2. bölümünde ise oyuncular bir olup olan düğümü açmaya çalışırlar.

Bir de size bülbül kafeste oyununu anlatmak istiyorum, oyuncular el ele tutuşarak bir halka oluşturdu ve bu halka bülbül kafesi olur. Oyuncular arasından 2-3 “ bülbül” seçilir. Bülbüller kafes içinde dolaşır. Oyun sırasında halkadaki oyuncular ellerini bırakarak,” bülbül kafeste” der. Bu sırada bülbüller halkanın dışına çıkmaya çalışır. Halkadaki çocuklar, bülbülleri dışarı çıkarmamak için hemen birbirlerinin ellerini tutar ve kafesin açık yerini kapatır. Kafesten kaçabilen oyuncular, oyunu kazanmış olur, bülbül kafeste oyunu ile balık ağı oyunu birbirine benziyor.

Bir tanede topla oynanan oyundan bahsedeyim, geleneksel oyunlar arasından bahsedeceğim oyunda yakantop oyunumuzun ismi, yakan top da en az 6 kişi gerekiyor ve isminden de belli olduğu gibi topla oynanan bir oyun. İki gönüllü seçilir ve bu gönüllüler tek tek gruplarına kişi seçerler. Gruplardan birinin yeri 2 çizginin ortasındaki boş alan olacak şekilde yerlerine geçerler. Diğer grup ise 2 ye bölünüyor. Biri bir çizginin gerisine, öteki ise diğer çizginin gerisine yerleşiyor. Çizgiyi geçmek kesinlikle yasaktır, çizginin gerisinde duranlar kişiler ise ortadaki vurmaya çalışacaktır bu oyun bu şekilde devam edecektir. Benim tercihim teknoloji oyunlarıdır.

(Visited 8 times, 1 visits today)