Sokak Oyunlarını Mı Tercih Etmeliyiz Bilgisayar Oyunlarını Mı?

Çağımızda biz çocukların oyun oynama şekilleri değişti. Mesela bilgisayar oyunları çağımızın yeni oyunlarından biridir. Ama her oyunun zararlı bir yönü vardır. Mesela şuan çok popüler olan squit game. Squit game başlangıçta insanlara eğlenceli gelebilir. Şiddet içerikli bir oyun olduğu için bilinçaltımıza işliyor ve intihara kadar sürükleyebiliyor ve maalesef bir çok insan bu oyundan dolayı zarar gördü.

Bilgisayarda oyun oynarken çok fazla mavi ışığa maruz kaldığımız için gözlerimiz bozulur, cildimiz çabuk yaşlanır, vücut postürümüz bozulur, kamburlaşmaya başlarız.Sürekli bilgisayar başında zaman geçiridiğimiz için enerji harcayamayız bu nedenle de kilo almaya başlarız. Bu oyunlar beynimizi uyuşturur.Unutkanlaşırız. Odamıza kapanırız,aile bireylerinden uzaklaşırız ve temiz havadan uzak kalırız.Gerçeklikten uzaklaşırız.Teknolojiye bağımlı hale geliriz.

     Sokak oyunları bir çok kişiyle oynanan oyunlardır. Mahallede ve okuldaki arkadaşlarımızla oynarız. Mesela bu hafta okulumuzda geleneksel çocuk oyunları haftasıydı. Bu hafta boyunca; körebe, istop, yağ satarım bal satarım, mendil kapmaca, elim sende oyunlarını oynadık. Arkadaşlarımla grupça oyun oynamış olduk. Beraber çalışmayı öğrendik. Bol bol eğlendik, enerjimizi attık, temiz havadan faydalandık. Eskiden günümüze kalan oyunları tekrar keşfettik.

    Sonuç olarak bence sokak oyunlarını tercih etmeliyiz. Böylece daha sosyal,mutlu, enerjik ve sağlıklı çocuklar oluruz.

(Visited 59 times, 1 visits today)