Sokaklardaki Çocuklar Şimdi Nerede ?

Dünyada toplam 195 tane ülke bulunmakta. Bu ülkelerin ortak noktası hepsinin kendine özel oyunları olması. Bu oyunlar Dünya üzerinde çok uzun yıllardır oynanıyor. Hatta çok uzun yıllardır oyun oynandığına dair bulunan ilk kanıt milattan önce 3100 yılından kalma Senet adında bir oyun. bundan 5000 yıl önce Mısırda oyun oynanıyormuş. Günümüzde hala oyun oynuyoruz.

Oyun sektörü çok büyümüş durumda.

Yapılan bir araştırmaya göre 1.2 milyar insan oyun oynuyor. Yani Dünyanın yaklaşık yüzde 16.8’i oyun oynuyor. Bu   sayı 

sadece bilgisayar oyunları değil aynı zamanda geleneksel oyunlarda bu yüzde 16.8’lik kesimin içinde. Fakat bilgisayar oyunu oynayanların sayısı geleneksel oyunları oynayanların sayısına göre üstünlük göstermekte. Yaklaşık 700 milyon insan bilgisayar oyunu oynarken                                                                                                                                                          geleneksel oyunları oynayanların sayısı                                                                                                                      500 milyon insan.

Benim şahsi düşüncem bilgisayar oyunlarının geleneksel oyunlara göre daha oynanabilir olduğu. Benimle birlikte 700 milyon insanın da aynı fikirde olduğunu görüyorum. Bilgisayar oyunlarını geleneksel oyunlara tercih etmemde rol oynayan birçok faktör var. Geleneksel oyunlar teknolojinin günümüzdeki kadar gelişmiş olmadığı yıllarda genellikle çocukların eğlenmek için uydurdukları oyunlardır. Bu oyunlar çoğumuzun sokaklarda oynadığı oyunlar mesela 9 taş. Belki de bu oyunların eskisi kadar oynanmamasının sebebi bu oyunların ilk bulunduğu yıllardaki mahalle ortamının günümüzde olmaması. Ben 12 yaşıma kadar askeri lojmanlarda yaşadım. Geleneksel oyunlar konusunda biraz şanslıydım. O eski mahalleler tükenirken lojmanlarda o ruh hala yaşıyordu. Bu yüzden kendimi yaşıtlarımdan biraz daha şanslı görüyorum. Ben 12 yaşıma kadar sokaklarda oyun oynadım. Evde bilgisayarım vardı fakat ilgimi çekmiyordu. Bilgisayar oyunlarına başlamam lojmandan taşınmamızla başladı. 2013 yılında Ankara içinde bir siteye taşındık. Hem arkadaş edinme konusunda başarısız olmam hem de eski mahalle ruhu öldüğü için yakın çevrede hiç arkadaş edinemedim. Dolayısıyla sokaklarda oynayacak oyunlarda azaldı. Bu dönemde okulumdaki bir arkadaşım sayesinde bilgisayar oyunlarıyla tanıştım. O zamandan beri bilgisayar oyunu oynuyorum. Ve belki büyüdüğüm için belki de geleneksel oyunları oynayacak kimseyi bulamamam sonucunda o 500 milyon kişi içinde bulunmuyorum.

2019 itibariyle sokaklarda oynanan geleneksel oyunlar neredeyse tamamen tükenmiş, masa oyunları ise sadece bir grup insan sohbet etmek için bir araya geldiği zaman nadir olarak oynanan bir şey haline geldi ve bunu görmek beni üzüyor. Aynı zamanda bilgisayar oyunu sektörünü gün geçtikçe büyümesi beni mutlu ediyor. 2019  yılının başından beri bilgisayar oyunlarına 1.6 milyar dolar para harcanmış. Sadece 6 günde 1.6 milyar dolar. Bu veri oyun sektörünün ne kadar büyüdüğü hakkında bize bir ipucu veriyor.

Bazı ülkelerin bilgisayar oyunlarında takımları bile var. Hatta 10 tane bilgisayar oyuncusunun nasıl oyun oynadığını seyretmek isteyen insanlar koca bir stadyumu doldurabiliyor. Bu video 2017 yılında League of Legends adlı bir oyunun turnuvasının açılışı.

http://https://www.youtube.com/watch?v=XAwV4JRBuYY

Bundan 20 sene önce insanlar Pac-Man oynayabilmek için atari salonlarında saatlerce sıra bekliyorlardı. Günümüzde ise insanlar 10 tane oyun karakterinin birbiriyle savaşmasını izleyebilmek için koca bir stadyumu dolduruyorlar.

Kısaca geleneksel oyunların benim için yeri ayrıdır. Fakat artık geleneksel oyunları oynayan neredeyse hiç olmadığı için bilgisayar oyunlarının daha iyi olduğunu düşünüyorum ama arkadaşlar toplandığında bilgisayar oyunu oynayacağıma onlarla tabu oynamayı tercih ederim.

(Visited 32 times, 1 visits today)