Söke ve Çevresi

Merhaba ben Ener Uras Gökhan. Sizi bu yazımda güzel bir yolculuğa çıkaracam. Çok güzel bir Ege ilçesini size anlatacağım. Bu ilçenin adı Söke’dir.

Söke’ye ilk girdiğinizde sizi çok güçlü bir rüzgar karşılar. Dağların üstünde ve yol kenarlarında bir sürü rüzgar gülü görürsünüz. Bu rüzgar güllerinden bir sürü enerji elde edilir. Söke’de yağmurda çok fazla yağar. Ayrıca Söke’de tarım çok gelişmiştir.En çok pamuk ekilir.

Söke’nin içinde gezilecek çok fazla yer yoktur. Ama çevresinde çok güzel yerler vardır.Mesela Kuşadası’na on beş dakikada gidilir.Kuşadası yolu üzerinde çok güzel yerler vardır. Oralarda çok güzel köy kahvaltısı yiyebilirsiniz. Kuşadası çok güzel bir yerdir.

Söke’den Kuşadası Milli Parkına gidilebilir. Milli Parka giderken yolda çok güzel bir köy vardır. Bu köyün adı Ağaçlı köyüdür. Orada köylü kadınlar çok güzel bazlamalar yaparlar. Bazlamalar inanılmaz lezzetli aynı zamanda doğaldırlar. Ağaçlı köyünün zeytinleri de çok lezzetlidir. Oradan çok iyi zeytinyağlı sabun alırsınız.

Milli Parka giderken Ağaçlı’dan sonra Davutlar gelir. Orası da çok güzel ve küçük bir yerdir. Her hafta orada pazar kurulur. Bir sürü taze meyve ile sebze alırsınız. Pazardan çok meşhur olan incir alabilirsiniz. Köylü kadınlar bir sürü Ege otlarından satarlar. Davutlar’ın şeftalisi çok ünlüdür. Davutlar’da çok fazla yazlık vardır. Orası yazın çok kalabalık olur. Davutlar’ın denizi çok güzeldir Her tarafı tamamen kumdur.

Milli Park Davutlar’dan sonra Güzelçamlı’nın hemen içindedir.Milli Park’ın hemen girişinde denizin kıyısında çok güzel balık restoranları vardır.Orada çok taze balıkları yiyebilirsiniz.. Güzelçamlı’nın ormanlarında çok fazla çam ağacı vardır. Havası çok temizdir ve çok fazla oksijen vardır.

Ege’ye giden herkes Söke ve çevresini gezmelidir.

(Visited 120 times, 1 visits today)