Solucan Deyip Geçmeyin!

Solucanlar, toprak altında yaşayan tatlı hayvanlardır. Solucanların üzerinde sümüksü, ıslak ve üzerinde minik yani gözle görülmeyen iğnecikler vardır. Solucanların en büyük düşmanları, kurbağalar ve kuşlardır. Çünkü tadını çok lezzetli buluyorlar. Solucanların gübresi bitkilere çok faydalıdır.

Solucan Gübresi Nasıl Yapılır:
Küçük bir kabın içine toprak doldurduktan sonra yiyecek artıklarını kabın içine koyun. Daha sonra solucanları koyun. Koyduktan sonra birkaç hafta veya birkaç ay bekleyin. Ne kadar bekleyeceğiniz koyduğunuz yiyeceğe bağlıdır. Solucanlar çoğalınca solucan gübresi hazırdır. Bir solucan yılda 4 kilo veya daha az gübre üretebilir.

Kural: Kabın içine koltuk veya onun gibi ev eşyaları koymanıza gerek yoktur.

Solucan Gübresi

Çiftçiler tarlalarında solucan gördüklerinde üzülmezler. Daha doğrusu sevinirler. Çünkü bilirler ki solucanlar bitkilerine zarar vermez, aynı zamanda bitkilerini de havalandırırlar. O yüzden çiftçiler solucanları çok sever.

Solucanların hem dişi, hem de erkek olabildiğini biliyor muydunuz? Solucanların kafaları kalın olan taraftır. Solucanlar ileri gitmek için önce önlerini öne çeker, arkalarını öne doğru çekerler.

(Visited 408 times, 2 visits today)