Sonsuz Teknoloji

İnsanoğlu yaşamın başından itibaren düşünmüş, üretmiş ve ürettiği şeyi de geliştirmeye çalışmıştır. Bizim için şu an çok basit gözüken tekerleğin icadı ya da yazının bulunması bir zamanlar insanların gözünde çok büyük bir şeyken, şimdi ise akıllı makineler ve yapay zeka sayesinde sonunun nasıl olacağını bilmediğimiz bir teknoloji var karşımızda. Peki sizce bu sonu bilinmez teknoloji geleceğimizi olumlu yönde mi etkileyecek? Yoksa kendi ürettiğimiz teknoloji biz bunu ilerletmeye çalışırken bize olumsuz cevap mı verecek? Kısacası ne olacak bu sonumuz?

Yapay zeka projelerinin birçok yararı var. Hatta en büyük yararlarından biri de sağlık alanındadır. Hastalıkları yüksek oranda azalma ve insan ömrünü uzatma bize en büyük yararlarındandır. Mesafe yakında olsa uzak da olsa artık bir yerden bir yere ulaşım eskisinden çok daha az zaman alıyor. Sizce gelişen bu teknoloji sayesinde yakın bir gelecekte ışınlanmayı bulabilirler mi? Ya da günümüzde kullandığımız arabaların yerini bilim kurgu filmlerinde gördüğümüz uçan arabalar mı alacak? Bunun dışında araştırdığımız bilgiye kolayca, hızlıca ve doğru bir şekilde ulaşabilme teknolojinin yardımı sayesinde başta eğitim olmak üzere bize birçok alanda yardımcı olmaktadır ve bunun gibi daha bir çok alanda yapay zeka ve akıllı makineler işlerimizi kolaylaştırarak hızlı bir şekilde halletmemize katkıda bulunur. Peki gelişen teknolojinin bize sadece yararı mı vardır? Elbette zararı da vardır. Hatta belki de geçmişte bize yararlı olması için ürettiğimiz şeyler gelecekte fayda sağlamak yerine zarar verebilir.

Teknolojinin zararlarını düşünecek olursak eğer ilk olarak insanın ilk aklına gelen iş olanaklarıdır. Sonuçta günümüzde iş bulma eskisine nazaran çok daha azaldı. Satın almak istediğimiz şeyler ise yüksek fiyat olunca bu sefer doğal olarak kişi “Nasıl para kazanırım ben?”, diye düşünmüyor değil.  Bir de üstelik robotları kullanınca iş bulma olanağı azalıyor, kişi küçükken kurduğu hayalindeki mesleği yapamıyor, hatta belki de hiç iş bulamıyor. Aynı zamanda insanlar robotları daha da geliştirerek askeri güç için de kullanılıyorlar. Yeni geliştirilen hiçbir tedavisi olmayan silahlar yapıyorlar. Bununla yetinmeyip doğaya ve diğer canlılara da zarar veriyor. Stephan Hawking‘e göre ise zeki robotların gelişmiş formlarının insanlardan üstün hale gelebileceğini düşünüyor. Bu durumda akıllı makineler onları üreten sahiplerinden daha mı akıllı olacak dersiniz?  Yeni çıkan telefonlarda ise artık sadece rakamlarla veya harflerle değil. Parmak izi, yüz tanıma gibi özellikleriyle daha ilgi çekici hale geliyor.                                                                                                 

Yapay zeka ve akıllı makinelerin ileride bize yarar olacağını söyleyenlerde var, zarar olacağını söyleyenler de. Bana kalırsa yapay zekanın olumlu etkileriyle olumsuz etkilerini karşılaştırırsak, olumsuz etkileri daha ağır basıyor. Başka gezegenlerde hayat arayışı başladı bile. Yeni çıkan bir habere göre ise yapay zeka sorunlarını çözene 25 milyon dolar ödül var. Bu durumda bence geleceğimizin daha iyi olmasını isterken ters duruma çevirmemek için yapacağımız yenilikleri iyice gözden geçirmeliyiz.

Ä°lgili resim

 

 

(Visited 224 times, 1 visits today)