SORU İŞARETLİ İNANÇLAR

      Batıl kelimesinin sözlük anlamını araştırdım ; anlamı gerçekle ilgisi olmayan , boş temelsiz doğru ve haklı olmayan ,yanlış şey .Çok şükür batıl inancım yok  diyen birisinin kulağını çekip üç kere de masaya vurmasıyla ağzım açık kaldı ve içimden kıs kıs güldüğümü dün gibi hatırlıyorum .Çocukluk yıllarımızda,  büyüklerimizin bazı konuşmaları beyinlerimize  öyle bir kazınmış olur ki silip atamazsınız. Dedeciğim sağ olsaydı da ona sorabilseydim neden bana zorla sağ elimle yazı yazdırmak istemişti ya da neden sol elle yemek yenilemez diye… Ah eskiler ya her şeyleri doğru bilirler hem de her şeyden çok. Nazar boncuğu takmamışlar çocukcağıza , kara kedi gördüm uğursuzluk getirecek , dört yapraklı yonca buldum günün en şanslı kişisiyim, yıldız kaydı hadi bir dilek tut kabul olsun, gece sakız  çiğnenmez uğursuzluk getirir, bir de üstüne ıslık çalarsan  o gün bittin sen. Bulduğum  dört yapraklı yonca elimdeyken gece vakti ıslık çalmam birbirlerini nötr yapar mı diye düşünüp rahatlamaya çalışırken bu yoncanın sol elimde durması beni olumsuz mu etkiler diye de kendimi düşünmekten alamıyorum. Şaka tabii ki bunlar ama bazen de kendimi  bu düşüncelerden alamıyorum.

kara kedi ile ilgili görsel sonucu

                     Sadece biz Türklerde batıl inançlar olduğunu zannetmeyin. Arap’ı ,Rus’u ,Alman’ı ,Çinlisi ,Japon’u… Hepsinin değişik değişik batıl inanışları var. Brezilyalılar çanta ve cüzdanlarını yere koymazlar çünkü kötü şans getiriyor ,Çinlilerin batıl inançlarına göre 4-13-14-23-24 sayıları uğursuz kabul ediliyor. Bu yüzden binalarını ve de oda numaralarını bu rakamlarla numaralandırmıyorlar. En medeni ülkelerden birisi olan Danimarka’ da kırılmış tabak çanaklar bir yıl boyunca saklanıyor. Bir yıl boyunca en fazla kırık biriktiren o kadar da şanslı oluyor .Sirtaki yapan Yunanlılar bence en zengin Avrupalılar o zaman.

batıl inanç ile ilgili görsel sonucu                                                                                             Sizce de öyle mi? Eski insanlar iyi ya da kötü birtakım olaylar yaşamış ve bunları da bu batıl inançlarımızla ilişkilendirmiş olabilirler, kim bilir? Bizler de bunları büyüklerimizden ya da ebeveynlerimizden öğreniyoruz. Bunların bazıları bende endişe oluşturdu. Kedilerden korkma sebebim  belki de kara kedilerden yanımda bahsinin geçmiş olması olabilir. Solak birisi olarak  benim sağ elle yemek yemem konusunda dedemin ısrarlı konuşmaları hala kulağımda. Evin bereketi kaçarmış… Çocuk beynim o zamanlar bunları anlamıyor tabii ki.

batıl inanç ile ilgili görsel sonucu

Bir gün anne olacak olursam, çocuğumu kaygı ve endişe duygusu yaratabilecek konulardan uzak büyümesini sağlamak isterim. Kafası karışmamalı. Merdiven altından geçmeseydim düşük not almazdım ya da dört yapraklı yonca arayarak neden vaktini geçirsin ki? Damda öten baykuş sesinden neden nefret edip birisinin öleceğine inansın? Hapşırdım ama neden bana çok çok yaşa demedi? Beni sevmiyor ya da ölmemi mi istiyor?                       Boş verin tüm yazdıklarımı yarın yeni bir güne iyi başlamak için sabah sağ tarafınızdan kalmaya çalışın.

(Visited 183 times, 1 visits today)