Sosyal İzolasyonda Okuyabileceğiniz Dört Kitap

Dünayıyı kasıp kavuran bir virüs ile mücadele ediyoruz. Bulunduğumuz sosyal izolasyonda zamanımızı verimli geçirmek her şeyden önemli. Zamanımızı dizi izleyerek , film izleyerek ya da ders çalışarak geçirebiliriz.Ama en önemlisi kitap okumak. Kitap her zaman insanların gelişebileceği bir yoldur. Eğer bir okuma alışkanlığına sahip değilseniz karantina sürecinde bu alışkanlığı çok kolay elde edebilirsiniz. Şimdi size zamanınızı verimli geçirmeniz için birkaç kitap önereceğim.

İlk kitabım DÖRT KARDEŞTİLER

Aslında bu kitabı ben 7. Sınıfta okumuştum. Hani hayatınızda çok etkilendiğiniz bir kitap listesi olur, ben bugün onları öneriyorum. Dört kardeştiler Gülten Dayıoğlu’nun yazdığı bir kitap. Kitap duygu yoğunluğunun yaşandığı bir konu içeriyor. Gerçekten kardeş bağlarını kuvvetlendirecek ve yaşam şartlarının aslında ne kadar zor olduğunu anlatan bir kitap. Ben genellikle fantastik konular içeren kitaplar seçerim fakat bu listede öyle kitaplar yok çünkü bunlar beni gerçek hayata götüren kitaplar. Dört kardeştiler demesinin sebebini öyle bir şekilde öğrenmeye başlıyoruz ki  bizi çok üzüyor. Kısacası tavsiye ediyorum.

 

İkinci kitabım Fareler ve İnsanlar

Umuyorum ki bu kitabı herkes okumuştur. Kitabın yazarı John Steinbeck .Kitabı ilk aldığımda sıkıcı olduğunu düşünmüştüm çünkü dediğim gibi bugüne kadar hep  Harry Potter gibi fantastik dünyalarda büyüdüm. Fareler ve insanlar başlığını içeriğini bilmeyen insanlar çok farklı bir bakış açısına sahip oluyor. Şöyle ki aslında kitapta fareler mecaz anlam taşıyor. Bence bu bilgi sizin için yeterlidir. Emin olun çok güzel kitap. Aldığım gün sabaha kadar okuyup bitirmiştim. Zaten kitap dünya klasiği daha ne denir ki.

 

Üçüncü kitabım Kürk Mantolu Madonna

Hayatımda hiçbir zaman bu kitabı okuyup favorilerime koyacağımı düşünmemiştim.  Yazarı Sabahattin Ali, bu kitabında güçlü bir tutkunun resmini çiziyor. Düzenin sildiği kişiliklere, yaşamın uçuculuğuna ve aşkın olanaksızlığına dair, yanıtlanması zor sorular sorduğu bir kitap. Bu kitap insanlar tarafından yine başlığı yüzünden garip ironilere meze oldu. Bence böyle kaliteli, yedi yüz  bin baskı yapan bir kitabı okumalısınız.

 

Dördüncü kitabım Beyaz Gemi

Yazarı Cengiz Aymatov. Romanın kahramanı 8 yaşlarında bir çocuk. Bizi çocuğun saf dünyasından, acı gerçeklere kadar uzanan bir konu bekliyor. Çocukların geleceğin tohumu olduğuna dair mesajların olduğu ya da çocukluk kişinin dilini öğrenmeye ve çevresindeki insanlarla tabiatla ve özellikle kültürle bağlarını hissetmeye başladığı dönem olduğuna dair bir çok konunun bir araya gelmesi ile ilgili bir roman. Ben çok akıcı buldum hikayeyi. Gerçekten sonunu çok merakla bekledim.

 

Okuduğunuz için teşekkür ederim. Karantina sürecinde elinizden geldiği kadar kitap okuyun, bol bol kendinizi geliştirebileceğiniz aktiviteler yapın bu durum ebet son bulacaktır. Kitap okumak sadece boş zamanlarda olmaz, kitap okumak için zaman bulmanız gerekir. Bu alışkanlığı umarım hepimiz elde ederiz.

(Visited 17 times, 1 visits today)