Sosyal Medya Gerçekten Sosyalleştiriyor mu?

Öncellikle hepinize merhaba diyerek yazıma başlamak istiyorum. Sizlere artık insanların esir olma durumunda bağılı oldukları sosyal medya bağımlılığı hakkında bir şeyler paylaşacağım.

Fikrime göre şu anda yedi den yetmişe bağımlı haldeyiz bu bağımlılığın son bulması da çok zor görünüyor. Ben sosyal medya programı olarak bir tanesini kullanıyorum ama bu bile benim cep telefonunda saatler geçirmeme neden oluyor. Maalesef ben genel olarak video izliyorum bu durumdan da pek memnun değilim. Telefon da harcayacağım vakti çok daha verimli bir şekilde değerlendirsem  daha iyi olur bu bağımlılıktan da sıkıldım artık. Vaktimi daha verimli harcamaya ve insanlarında bu  bağımlılığı bırakmasını ümit ederim ama ne yazık ki bu dediğim daha da artıyor.

Ne yazık ki bu çok büyük bir kitleyi etkiliyor bende yaşça küçüklerin bu vahim  durumu beni bir hayli üzüyor.Neymiş efendim şu şunu beğenmiş şu şunu takip etmiş. Kendime insan ilişkilerinin ve sohbetlerinin daha hareketli bir dönemde yaşamadığım kızıyorum.

İnsanların  kendilerini başkalarına kanıtlamak için garip ve sıra dışı poz veriyor ve  yok şu kadar beğenildi yorumlar böyle şunlar şöyle diyerek zamana yazık ediyorlar.  Keşke eski zamanda olabilseydim de meraklı olduğum edebiyat ile daha çok ilgilenip daha eğlenceli zaman geçirebilseydim.

Diyeceksiniz ki sen bakmıyor musun, elbette bakıyorum ama olabildiğince kendimi frenlemeye çalışıyorum.Umarım bu iğrenç bağımlılıktan uzak kalacağım.

Size bir örneğini vereceğim, artık sokakta, avm de, lokanta ve daha bir sürü insana açık yerlerde artık elinde telefon olmayan yok. İnsanlar öz çekim yapacağım diye hayatlarını kaybediyor. Onlar diğer taraftan göremese de bu olaylar ana haber bültenlerine ve sosyal medyaya yansıyor. Ya bir platform üstündeler ya arabanın tepesindeler yada sizin hayalinize bırakıyorum artık  gerisini

Gerçekten çok vahim bir durum, hayatı yaşamayı unuttuk ya cidden keşke bir gün dünya çapında elektrik gitse ne olurdu çok merak ediyorum.Ciddi anlamda yeni teknolojinin esiri olmuş haldeyiz şimdi ne olacağına dair hiçbir kimsenin fikri yok.

Albert Einstein :“Korkarım ki bir gün teknoloji, insan iletişiminin ve yakınlaşmasının önüne geçecek ve aptal bir nesil ortaya çıkacak.”

Bu cümle tamda bizim için söylenmiş,  tamamen körelmiş hale geleceğiz. Teknoloji ilerledikçe insanlar sadece kamusal alanda yapılan işlerde başarılı olacak onun dışında teknoloji insanlığın ve doğanın sonu olacak.

Bunları yazarken gerçekten çok utandım kendimden gelecek için yapabileceğim şeyleri bu tarz zaman kayıplarıyla öldürüyoruz. Ama bu yazıdan sonra kullandığım programı sileceğim.

(Visited 128 times, 1 visits today)